Wiatr Wolności – warsztaty TNT

Już za kilka dni rusza cykl warsztatów teatralnych pt. „Wiatr Wolności”,  realizowanych przez Teatr Nie Teraz przy współpracy ze Starostą Powiatu Tarnowskiego w ramach Małopolskiego Programu Obchodów Roku Czynu Niepodległościowego. To kolejne z przedsięwzięć towarzyszących tegorocznej edycji Festiwalu Niepodległości i odwołujące się do  tego samego, co festiwal,  dziedzictwa ziemi tarnowskiej,  z której w roku 2018 powiał do reszty kraju „wiatr wolności”.  Warsztaty zakończą pokazy widowiska, będącego ich efektem, 8 i 9 listopada (m.in. w trakcie kolejnego  Zlotu Niepodległościowego w Łowczówku).

W 2014 r. przypada 100-lecie I wojny światowej. Z tej okazji Teatr Nie Teraz i Starosta Powiatu Tarnowskiego w ramach Małopolskiego Programu Obchodów tego wydarzenia zapraszają młodzież szkolną na cykl warsztatów teatralnych pt. „Wiatr Wolności”. Koordynatorem Programu jest Małopolski Instytut Kultury.

Warsztaty będą inspirowane dramatem wybitnego twórcy Kazimierza Brauna
pt. „Tarnowski wiatr niepodległości”, przy uwzględnieniu historycznej wartości wydarzeń: pierwszej bitwy Legionów Piłsudskiego pod Łowczówkiem w 1914 r. i przejęcia przez tarnowian z rąk zaborców austriackich władzy nad miastem w 1918 r. Miasto Tarnów powszechnie jest znane, jako „Pierwsze Niepodległe”, odebrane ciemiężycielom przez jednych z najodważniejszych patriotów w historii Polski.

Zaplanowane są spotkania z zasłużonymi autorytetami lokalnymi dla historii lokalnej, stanowiące element budujący integrację międzypokoleniową i zespołową; obejmą one niezagospodarowaną jak dotąd, przestrzeń dialogu i weryfikacji własnego stanowiska wobec dziedzictwa.

Warsztaty „Wiatr wolności” będą pierwszym poważnym spotkaniem z teatrem dla młodzieży
i pierwszą w pełni świadomą konfrontacją z historią regionu, budującą tożsamość narodową
i kształtującą postawy. Dzięki niezwykłemu zatknięciu poetyki teatru z historycznymi faktami I wojny światowej uczestnicy będą mogli obudzić w sobie patriotyzm, ten im najbliższy – nowoczesny. Zajęcia prowadzone będą przez doświadczonych aktorów i pedagogów.

Istotne tematy naszej historii ukazane poprzez środki, którymi dysponuje teatr, stają się zdecydowanie łatwiej przyswajalne, niż treści podręczników czy opracowań naukowych. Tym bardziej, jeśli podręczniki omijają opis historii najnowszej, czym skutecznie zubażają społeczny ogląd rzeczywistości. Warsztaty w swoim zamierzeniu mają być wyjątkową lekcją historii lokalnej dla młodzieży szkolnej, nie pozbawioną emocji, ale dającą uczestnikom możliwość jej osobistego przeżycia.

Warsztaty zaplanowane są w trybie zjazdowym, a zajęcia – w blokach zajęciowych. Odbędą się trzy zjazdy dwudniowe w Gminie Tuchów. Pokaz finałowy dany będzie w pełni profesjonalnych warunkach teatralnych w Domu Kultury w Tuchowie dla społeczności całego Powiatu Tarnowskiego oraz na Łowczówku w formie widowiska plenerowego.

Szczegółowe informacje:

 Warsztaty odbywać się będą w trybie zjazdowym. Przewidziane są trzy zjazdy warsztatowe realizowane w blokach zajęciowych:

blok I: sobota – 10:00 – 13:00
blok II: sobota – 15:00 – 18:00
blok III: niedziela – 10:00 – 13:00
blok IV: niedziela – 15:00 – 17:00

Zjazd I: 4 i 5.10.2014 – Gmina Tuchów

Zjazd II: 18 i 19.10.2014 – Gmina Tuchów

Zjazd III: 25 i 26.10.2014 – Gmina Tuchów


Pokaz finałowy: 8.11.2014 – Tuchów, pokaz produktu warsztatowego – widowiska o tytule „Wiatr wolności”, 9.11.2014 – Łowczówek, pokaz widowiska plenerowego o tym samym tytule.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>