Apel o wywieszanie flag przed 30 października

Jesteś mieszkańcem Tarnowa lub jego okolic ?

Możesz być dumny.

Mieszkasz w szczególnym miejscu. To tutaj późnym wieczorem 30 października 1918 roku Oddział Lotny Polskiej Organizacji Wojskowej pod komendą byłego Legionisty Mariana Stylińskiego, rozbroił powiatową komendę austriackiej żandarmerii rozpoczynając faktyczne lokalne powstanie, do którego niebawem przystąpili pozostali POW-iacy dowodzeni przez Władysława Dziadosza i Jana Stylińskiego a także harcerze z Pogotowia Narodowego sformowanego przez dh Adama Ciołkosza. Do najniebezpieczniejszych, ale skrupulatnie wcześniej zaplanowanych działań spiskowych wkrótce przystąpili też polscy oficerowie w tarnowskim garnizonie, czyli konspiratorzy z organizacji „Wolność” kierowani przez kpt Wojciecha Piaseckiego i por. Leopolda Gebla oraz członkowie cywilnego Komitetu Obrony Narodowej, na czele którego stanął Stanisław Nożyński.

Podjęty przez nich zryw niepodległościowy zakończył się 31 pażdziernika około godz. 8 nad ranem pełnym zwycięstwem.

Tarnowianie jako mieszkańcy pierwszego miasta w odradzającej się Rzeczpospolitej odebrali władzę zaborcom.I tę wojskową, i tę cywilną. Nad miastem i nad całym powiatem.

W nocy z 30 na 31 pażdziernika 1918 roku to właśnie na ulicach Tarnowa spełniło się marzenie wielu wcześniejszych pokoleń naszych rodaków o wolnej od zaborców Ojczyźnie. W następnych godzinach i dniach sztafeta realnej niepodległości powędrowała do kolejnych miast Małopolski i kraju.

Rocznicę tego najważniejszego w najnowszych dziejach regionu wydarzenia, od kilku lat obchodzimy jako jedyne oficjalne Święto Miasta Tarnowa „Pierwsze Niepodległe” – Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym z Października 1918 r.

Jako spadkobiercy pionierskiego dziedzictwa mamy prawo do inicjowania corocznych obchodów Święta Niepodległości w całej Polsce.

Widomym znakiem tego pierwszeństwa i lokalnej dumy, niech stanie się w Tarnowie i okolicach nie tylko niezawodny udział mieszkańców w świątecznych uroczystościach i okolicznościowych imprezach, ale też powszechny zwyczaj wywieszania biało – czerwonej flagi już 30 października i pozostawienie jej do 11 listopada.

Wywieszenie flagi państwowej w tym czasie podkreśli, że byliśmy i jesteśmy ważną częścią narodowej wspólnoty oraz nieustannie troszczymy się o niepodległość odzyskanego przed wiekiem państwa.

A ona ciągle tej troski wymaga.

 

Bądźmy pierwsi i dziś.

Fundacja Pro Patria Semper

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>