„Tarnów – Pierwsze Niepodległe” i inauguracja XI FN

30 października przypada kolejny Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym w Tarnowie. Jedyne oficjalne miejskie święto, którego jesteśmy inicjatorami. Nic dziwnego, że w tym dniu inaugurowana jest też kolejna edycja naszego Festiwalu.  Już jedenasta.

Chcieliśmy  Was zaprosić do czynnego uczestnictwa, szczególnie w tych świątecznych inicjatywach i wydarzeniach, w które włączamy  się jako organizacje patriotyczne.

Kulminacyjnym punktem Święta „Tarnów – Pierwsze Niepodległe” pozostaje uroczystość pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza z Apelem Pamięci i – od kilku lat – ceremonią wręczenia przez Kapitułę Festiwalu Niepodległości kolejnej Szabli Niepodległości. To wydarzenie zaplanowano w najbliższy, świąteczny poniedziałek o godzinie 14:15. Tuż po tej uroczystości, o godzinie 15:00 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie Msza Święta w intencji Ojczyzny i bohaterów pamiętnej nocy wyzwolenia sprzed 105 lat.

Do udziału w tych wydarzeniach zapraszani są wszyscy lokalni patrioci. Nie może Was zabraknąć. 

Fundacja Pro Patria Semper w imieniu inicjatorów ustanowienia święta jak co roku zwraca się również do mieszkańców Tarnowa i okolic z apelem o wywieszenie biało- czerwonej flagi przed 30 października i pozostawianie jej do 11 listopada. „Jako spadkobiercy pionierskiego dziedzictwa mamy prawo do inicjowania corocznych obchodów Święta Niepodległości w całej Polsce” - czytamy w okolicznościowym tekście, który kończy się takimi słowami „Wywieszenie flagi państwowej w tym czasie podkreśli, że byliśmy i jesteśmy ważną częścią narodowej wspólnoty oraz nieustannie troszczymy się o niepodległość odzyskanego przed wiekiem państwa. Bądźmy pierwsi i dziś”.

W najbliższych dniach ulotki z treścią tego apelu i krótkim rysem historycznym upamiętnianego zrywu wręczać będą przechodniom w Tarnowie uczniowie tarnowskich szkół średnich zachęceni przez kolegów z XVI LO, którzy taką współpracę z Fundacją podjęli już rok temu.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>