Dom za żelazną kurtyną

W tegorocznym festiwalowym cyklu chcemy zwrócić Waszą uwagę na wyjątkowe spotkanie promocyjne, której bohaterką będzie  nowa książka Tomasza Antoniego Żaka, niepokornego tarnowskiego artysty, twórcy Teatru Nie Teraz, znanego publicysty i społecznika, którego korzenie rodzinne sięgają Kresów.

„Powiem tak: jeżeli tutaj nie wrócimy i to tak jak pisałem – poprzez ludzi, to także tam, w III RP będziemy się kurczyć. Będzie nas ubywać, będzie ubywać  Polski”-  tak o Kresach pisze dzisiaj autor „Domu za żelazną kurtyną”. Taki bowiem  tytuł nosi książka, której promocja odbędzie się w trzecim dniu naszego festiwalu, 29 października o godzinie 17:00 w Galerii HORTAR przy ul.Legionów 32.

 

Tomasz Antoni Żak (TAŻ).  Osoba wyjątkowa: artysta teatru – reżyser, scenarzysta i aktor, twórca Teatru Nie Teraz; organizator i współorganizator  festiwali teatralnych i zdarzeń artystycznych, m.in. Festiwali Niepodległości w Tarnowie;  poeta i publicysta, dziennikarz, historyk książki i antykwariusz, społecznik i człowiek pierwszej SOLIDARNOŚCI; pielgrzym i wędrowiec poszukujący artefaktów kultury katolickiej; potomek rodziny wołyńskiej i – jak sam o sobie mówi – Polak.

Najpierw ktoś zamienił kościół na cerkiew, a potem przestał mówić i myśleć po polsku. A może kolejność była odwrotna? Efekt jest ten sam: wyparcie się Boga i Ojczyzny, czyli zdrada. Spójrzmy prawdzie w oczy – w dużej mierze jest to grzech zdrady, w którym my partycypujemy poprzez zaniechania i płytki sentymentalizm w traktowaniu Kresów.

Przed nami książka Tomasza A. Żaka, książka niezwykła, niepoprawna politycznie, zaczepna i nie dająca szans na obojętność:

DOM ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ.

Książka powstała w efekcie podróży na Kresy północno – wschodnie, ziemie leżące dzisiaj w granicach Republiki Białoruskiej. Napisana jest w formie korespondencji do osoby ważnej i bliskiej emocjonalnie autorowi, co wyraża podtytuł: LISTY DO PANI S.

Adresatka owej literackiej epistolografii odpowiada Tomaszowi A. Żakowi domykającym książkę Listem do Pana T.

Przyjmuję Pana w moim sercu do Naszej wspólnoty za to, że również Panu drgnęła powieka i mocniej zabiło serce. Kochajmy Kresy!

Książka Tomasz A. Żaka to ponad 200 stron pasjonującego tekstu, który uzupełnia ponad 40 oryginalnych kolorowych fotografii autora. Wszystko w pięknej szacie edytorskiej ujętej w twarde oprawy.

DOM ZA ŻELAZNĄ KURTYNĄ to jednak nade wszystko świadectwo miłości Ojczyzny i dowód na niezniszczalność kresowego łańcucha  polskości.

W każdym zakątku naszej Ojczyzny jest wielu wspaniałych ludzi, których spotykam na swojej drodze. I wie Pani: najczęściej są to osoby z korzeniami kresowymi. Zaczynam mieć takie przeświadczenie, że właśnie wśród nich należy szukać prawdziwej polskiej elity, której misją jest bycie depozytariuszem polskości. A polskość bez Kresów już polskością nie jest.

Gościem specjalnym promocji  książki będzie pani Stanisława Wiatr-Partyka.

Zapraszamy 29 października (wtorek) o godz. 17:00 do  Galerii HORTAR, ul. Legionów 32. W programie promocji liczne niespodzianki.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>