Główny blok imprez X Festiwalu Niepodległości

W dniach 25- 28 listopada br. Fundacja Pro Patria Semper zaplanowała w Tarnowie cykl imprez składających się na główny blok jubileuszowej 10. edycji Festiwalu Niepodległości. Organizatorzy zapraszają na konferencję popularnonaukową, koncert galowy z przyznaniem nagród „Pryzmat Tarnowski” , odsłonięcie tablicy i otwarcie wystawy upamiętniającej tarnowskich więźniów z lat 1939-45 oraz spotkanie z autorką książki „Harcerki z Ravensbruck”.

Na wszystkie imprezy wstęp jest wolny. Podczas galowego koncertu zbierane będą wolne datki na rzecz mieszkańców ukraińskiego Obertyna.

 

KONFERENCJA POPULARNONAUKOWA w ANS

Główny blok imprez jubileuszowej edycji Festiwalu  rozpocznie już w piątek 25 listopada o godz. 10:00 w Auli C017 ANS (Akademii Tarnowskiej) przy ul. Mickiewicza 8,  konferencja popularnonaukowa „Steczkowski, Witos, Nowak i inni.  Tarnów i region tarnowski jako matecznik pionierów niepodległości i kuźnia kadr władz centralnych II RP”. Jej  tematem będą działalność i zasługi osób związanych z ziemią tarnowską, często dziś zapomnianych, którzy sto lat temu odgrywali czołowe role w instytucjach politycznych, gospodarczych i społecznych odradzającego się i odrodzonego państwa. Jednym z prelegentów konferencji będzie prof. Wojciech Morawski, szef Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie. Przybliży on m.in. postać i zasługi Jana Kantego Steczkowskiego, urodzonego 160 lat temu w Dąbrowie Tarnowskiej premiera Królestwa Polskiego (1918), ministra skarbu (1917-1918 i 1920-1921), pierwszego prezesa Banku Gospodarstwa Krajowego (1922- 1927). 

W konferencji, realizowanej dzięki pomocy finansowej Fundacji BGK, wezmą też udział tarnowscy historycy i regionaliści: dr Jan Hebda, Mieczysław Czosnyka, Wojciech Sypek, Roman Głowacki i Piotr Dziża.

Efektem wydarzenia będzie również cykl pokonferencyjnych wydawnictw i audiowizualnych prezentacji bohaterów konferencji, których premiery zaplanowano już w grudniu br.

KONCERT GALOWY

W niedzielę niedzielę 27 listopada o godzinie 17:00 w ANS (Akademii Tarnowskiej) zaplanowano koncert  galowy X Festiwalu Niepodległości, który jednocześnie poprzedzi dzień późniejsze wydarzenia pod budynkiem tarnowskiego więzienia.

Podczas jubileuszowej festiwalowej gali po raz pierwszy wręczone zostaną nagrody ”Pryzmat Tarnowski”. To nagroda przyznawana przez Fundację dla osób, które w swojej codziennej aktywności publicznej zawsze kierują się interesem wspólnoty, przyczyniając się do jej systematycznego wzmacniania oraz rozwoju miasta i regionu.

Galę uświetni koncert „Świat płonął wojną, ONI miłością” w wykonaniu Barbary Tuzel Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego z gościnnym udziałem – w roli narratora – kilku innych artystów oraz redaktora Tadeusza Płużańskiego.

Wydarzeniu towarzyszyć będzie zbiórka funduszy dla mieszkańców ukraińskiego Obertyna. Uczestnicy zapoznają się ze specjalnym audiowizualnym przesłaniem, które skieruje do nich ks. Artur Zaucha, tarnowianin, obecnie proboszcz Parafii w Obertynie.

Przypominamy, że wstęp na koncert, podobnie jak na inne festiwalowe przedsięwzięcia, jest wolny. 

ODSŁONIĘCIE TABLICY PAMIĄTKOWEJ I OTWARCIE WYSTAW

Z kolei 28 listopada o godz. 14:00 na fasadzie  tarnowskiego więzienia przy ul. Konarskiego odsłonięta zostanie tablica „ogólna”, informująca o wszystkich kilkudziesięciu tysiącach  naszych rodaków, którzy przeszli przez to więzienie, wówczas tzw. etapowe, w latach 1939-45. 

Dołączy ona tej istniejącej od kilkunastu lat, informującej o więźniach pierwszego transportu do Auschwitz, którzy to więzienie opuścili 13 VI 1940. Transport ten pozostaje w świadomości narodowej,  także tej lokalnej, jedynym powszechnie znanym symptomem działalności tego więzienia, ale przez tarnowskie więzienie przeszło znacznie więcej naszych rodaków.

Było ich co najmniej 25 tysięcy. W przepełnionych celach wielu z nich  spędziło wiele miesięcy, niektórzy ponad rok a nawet kilka lat.  Do Auschwitz trafił nie tylko ten pierwszy ale też blisko 50 innych transportów z tego więzienia. Oprócz tego wywożono tarnowskich więźniów do Sachsenhausen, Gross Rosen, Ravensbruck,  Płaszowa, dziecięcego obozu w Łodzi  i innych obozów, w tym obozów pracy w Szebni pod Jasłem,  Przedzielnicy  i w Pustkowie a także do innych więzień i na miejsca straceń w podtarnowskich lasach, które kryją szczątki przynajmniej kilku tysięcy osób.

Niedawne obchody 80-tych rocznic tarnowskich, kobiecych transportów do obozów koncentracyjnych, organizowane przez Fundację Pro Patria Semper razem z więźniarskimi stowarzyszeniami, stały się impulsem do  idei stworzenia całej Ściany Pamięci, poświęconej ofiarom tarnowskiego więzienia etapowego. 

Do współpracy przy jej tworzeniu zaproszono nie tylko inne organizacje więźniarskie, ale też Instytut Pamięci Narodowej i oczywiście Zakład Karny w Tarnowie.

Razem z nimi, w ciągu najbliższych lat, do tej Ściany Pamięci o więźniach przetrzymywanych tutaj w okresie niemieckiej okupacji dołożone zostaną jeszcze co najmniej trzy szczegółowe tablice: dwie  poświęcone uczestniczkom  obu transportów do KL Ravensbruck (IX 1940 i IX 1941) oraz I transportu Polek do KL Auschwitz  (28 IV 1942), bo ten – podobnie jak pierwszy męski transport – także wyszedł z Tarnowa. Postanowiliśmy, że te kolejne tablice pamiątkowe  zawierać będą  listę nazwisk więźniarek, a to wymaga wykonania potwierdzającej tę listę kwerendy w IPN. Taka kwerenda jest już w krakowskim IPN realizowana. 

Organizatorzy chcą, aby Tablicę upamiętniającą  wszystkich więźniów politycznych umieszczonych tu przez Niemców 8 dekad temu odsłaniali  potomkowie tych więźniów, którzy mieszkają w Tarnowie i okolicach i zechcą uczestniczyć w ceremonii 28 listopada. Dlatego – za pośrednictwem mediów – apelują do potomków tarnowskich więźniów o przybycie w ostatni poniedziałek listopada o godzinie 14 pod tarnowskie więzienie.

Odsłonięciu Tablicy towarzyszyć będzie przygotowywana przez Fundację, we współpracy z lokalnymi historykami,  wystawa, prezentująca podstawowe informacje o tarnowskim więzieniu etapowym oraz sylwetki wybranych więźniów, w tym Stefanii Łąckiej,  Józefy Kantor, Heleny Marusarz, Stefanii Hanauskowej, Wiktorii Olszówka, Marii Fleck, Stefana Syrka, Zdzisława Simche, Eugeniusza Niedojadło, Antoniego Gładysza, Kaspera Ciołkosza, Wiesława Budzika i innych.

 

SPOTKANIE AUTORSKIE z red. Kwiatkowską – Bieda

Do Tarnowa  przybywa – na koncert i odsłonięcie Tablicy na tarnowskim więzieniu – pani red. Anna Kwiatkowska – Bieda, autorka nominowanego do  tytułu Książka Historyczna Roku, reportażu zatytułowanego „Harcerki z Ravensbruck”,  będącego opowieścią o tajnej obozowej drużynie harcerskiej „Mury”, założonej przede wszystkim przez więźniarki II tarnowskiego transportu do największego kobiecego obozu koncentracyjnego a kierowanej przez hm. Józefę Kantor.   Spotkania z autorką tej pasjonującej książki zaplanowano w tarnowskich szkołach, ale też jedno, choć  kameralne, będzie otwarte dla wszystkich chętnych. Zaplanowano je już po ceremonii odsłonięcia tablicy,  28 XI  o godz. 17:00 w lokalu Fundacji Pro Patria Semper przy placu Katedralnym.  

 

 

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci, WSZECHNICA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>