Blok Finałowy Festiwalu

Prezentacja multimedialna, seans filmowy,  wykłady „kresowe” trojga wybitnych badaczy i debata podsumowująca. Tak zakończy się w dniach 24- 27 listopada druga edycja Festiwalu Niepodległości, trwająca w Tarnowie od końca października. Zapraszamy do udziału w spotkaniach z Tomaszem Kozłowskim  (DSH,Warszawa), dr Pawłem Naleźniakiem (IPN, Kraków) i prof. Włodzimierzem Bernackim (UJ) oraz dyskusjach po każdym z wykładów.

Wszystkie wykłady nawiązują do tematu przewodniego tegorocznej edycji festiwalu tj. „Znaczenia Kresów dla polskiej państwowości i kultury”.

Blok finałowy II Festiwalu Niepodległości  rozpocznie 24 listopada (niedziela) prezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur, czyli Unia już tu była !”  T.K. Kozłowski jest znanym popularyzatorem dziedzictwa Kresów, organizatorem Warszawskiej Inicjatywy Kresowej, autorem albumów i książek (m.in. monumentalnego „Świata Kresów”) oraz  blisko 80 prezentacji multimedialnych z cyklu „Opowieści z Kresów”.

W poniedziałek 25 listopada organizatorzy zapraszają na wieczór poświęcony mijającej właśnie 95. rocznicy powstania lwowskiego. W programie m.in.  seans filmowy i wykład dr Pawła Naleźniaka z krakowskiego IPN, badacza Obrony Lwowa i stosunków polsko-ukraińskich w XX wieku,  koordynatora projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.

Wykład finałowy pt. „Kresy w polskiej myśli politycznej (od I Rzeczpospolitej do IV RP)” wygłosi w środę 27 listopada prof. Włodzimierz Bernacki (UJ, Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska), politolog i historyk idei, autor m.in.  ”Myśli politycznej I Rzeczpospolitej„.  Po wykładzie zaplanowano dyskusję podsumowującą drugą edycję festiwalu, przygotowanego przez  sygnatariuszy Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.

Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie  17:00 w auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38.  Wstęp wolny. 

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>