Apel o wywieszenie flagi 30 X i uczestnictwo w obchodach

Jeśli mieszkasz w Tarnowie lub okolicy, wywieszasz biało-czerwoną flagę na Święto Niepodległości, uczyń to już przed 30 października i pozostaw do 11 listopada !
Apelujemy także o jak najliczniejszy udział tarnowian w głównej uroczystości oficjalnego Święta Miasta „Pierwsze Niepodległe” zaplanowanej w niedzielę  30 października o godzinie 14:00, pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz  Mszy Świętej w Katedrze o godz. 15:00.

Tarnów, 16 października 2022 r.

Apel do mieszkańców Tarnowa i okolic

30 października Tarnów obchodzi swoje oficjalne Święto – Dzień Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym z roku 1918. To na ulicach Tarnowa zrealizowało się 104 lata temu, realnie i w pełni, marzenie wielu pokoleń naszych rodaków o uwolnieniu się spod jarzma zaborców.

Mieszkańcy naszego miasta i regionu, jako pierwsi poczuli smak tej wolności. Smakowała ona tym lepiej, że nikt jej im nie podarował. Wojskowi i cywile, zarówno tarnowianie, jak i przebywający wówczas w Tarnowie oficerowie- Polacy z innych rejonów Małopolski, współpracując ze sobą wywalczyli ją czynem, w nocy z 30 na 31 października 1918 r. , rozpoczynając tym samym swoistą sztafetę niepodległości, która w kolejnych godzinach i dniach zawitała do kolejnych polskich miast i regionów. Zaraz po Tarnowie, w ostatnim dniu października z odzyskanej niepodległości cieszyli się jeszcze mieszkańcy Bochni, Krakowa, Nowego Sącza, Zakopanego, Limanowej, Wieliczki, Wadowic i Andrychowa.

Świadomość tego chlubnego, wspólnego dziedzictwa powinna napawać dumą i łączyć nas – mieszkańców Tarnowa, ziemi tarnowskiej i całej Małopolski – ponad wszelkimi podziałami, pozwalając stawać się lepszymi Polakami i bliźnimi.

Widomym znakiem naszego stosunku do tego dziedzictwa może i powinno być wcześniejsze wywieszenie narodowej flagi. Tak, aby powiewała już 30 października i eksponowana była na naszych domach, blokach, na siedzibach i budynkach publicznych do 11 listopada, czyli Narodowego Święta Niepodległości.

Zachęcamy do tego wszystkich mieszkańców Tarnowa i okolic. Tym prostym, symbolicznym gestem najlepiej podkreślimy historyczny, pionierski wkład naszej lokalnej wspólnoty w niepodległość Ojczyzny i łączące nas z poprzednimi pokoleniami, przywiązanie do polskiego, wolnościowego etosu.

Zachęcamy też do jak najliczniejszego wzięcia udziału w obchodach Święta Miasta Tarnowa „Pierwsze Niepodległe”, w tym także do uczestnictwa w oficjalnych uroczystościach, które rozpoczną się w niedzielę 30 października o godzinie 14:00 pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Niech nie zabraknie na nich reprezentacji wszystkich lokalnych instytucji, osiedli, szkół, organizacji i środowisk.

Bądźmy pierwsi, jak nasi przodkowie 104 lata temu.

 

W imieniu inicjatorów Święta i jego organizatorów

 

Piotr Dziża

prezes Fundacji Pro Patria Semper

Ryszard Żądło 

przewodniczący Kapituły Festiwalu Niepodległości

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci, Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>