Organizatorzy

 

Zawiązane z początkiem 2012 roku  Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości stanowi  otwartą płaszczyznę żywej współpracy  przedstawicieli już ponad 30 patriotycznych i chrześcijańskich stowarzyszeń,  nieformalnych organizacji społecznych oraz  licznej grupy obywateli dotychczas nigdzie nie zrzeszonych. Pod  Deklaracją  Porozumienia  podpisało się dotychczas blisko ponad  700 osób i wciąż przybywają nowi.

Tu można zapoznać się z tekstem Deklaracji i przystąpić do Porozumienia.

W Komitecie Honorowym  Porozumienia znalazło się wielu szacownych obywateli Tarnowa i ziemi tarnowskiej: Stanisława Wiatr-Partyka, Karol Krasnodębski, Leonard Łącki, Andrzej Olejnik, Maria Żychowska, Elżbieta i Antoni Ziębowie …

Działamy bardzo aktywnie. Mamy na swoim koncie organizację już kilku interwencyjnych akcji społecznych, zdarzeń kulturalnych (spektakle,  seanse filmowe, spotkania autorskie) i publicznych dyskusji na najważniejsze dla naszego narodu i państwa tematy,  a także organizację wielu uroczystości  patriotycznych w Tarnowie. W ciągu pierwszych 7 lat działalności Organizowaliśmy m.in. ceremonię odsłonięcia  ufundowanej z naszej inicjatywy  przez obywateli miasta  Tablicy Smoleńskiej nieopodal Grobu  Nieznanego Żołnierza, lipcowe uroczystości upamiętniające ofiary ludobójstwa dokonanego przez ukraińskich nacjonalistów, obchody rocznicy wybuchu II wojny światowej pod byłą siedzibą gestapo i NKWD w Tarnowie, obchody Narodowego Dnia Żołnierzy Wyklętych przy grobach pomordowanych bohaterów podziemia  antykomunistycznego na Cmentarzu Komunalnym w Tarnowie a roku stulecia odzyskania niepodległości również  ceremonię odsłonięcia Tablicy, upamiętniającej bohaterów zrywu niepodległościowego w Tarnowie w nocy z 30 na 31 X 1918 r.  Co roku, 25 maja, w rocznicę śmierci Rotmistrza Pileckiego  realizujemy akcję „Kwiat dla bohatera”, zachęcając tarnowian do ozdobienia Mostu Witolda Pileckiego kwiatami.

Od roku 2017 realizujemy wieloletni, makroregionalny  projekt „Pierwsi Niepodlegli”, który ma na celu skuteczne przywrócenie wspólnocie narodowej pamięci o serii niesłusznie zapomnianych, zwycięskich zrywów niepodległościowych w ówczesnej Galicji i na Śląsku Cieszyńskim, dzięki którym polskie instytucje przejęły tutaj pełną władzę z rąk zaborców jako pierwsze w całym kraju, kilkanaście dni wcześniej niż w Warszawie. To właśnie obszar między Cieszynem a Sanokiem był bowiem pierwszym realnie niepodległym regionem obszarem w odradzającej się, po okresie zaborów, Rzeczpospolitej.

To projekt olbrzymi. W jego ramach powstają trzy monumentalne filmy pełnometrażowe, opowiadające w szczegółach tło i okoliczności pionierskich zrywów pod koniec października 1918r. , seria wydawnictw  (kart i plakatów z biogramami, albumów) oraz wystaw upamiętniających najważniejszych bohaterów tamtych wydarzeń oraz sto krótkometrażowych filmów dokumentalnych, przybliżających biografie stu najaktywniejszych, w większości nieznanych lub zapomnianych,  uczestników tamtych, historycznych zmagań.  Na zakończenie projektu planowane jest wydanie kilkutomowej publikacji naukowej, z artykułami badaczy, opisującymi przebieg zrywu w każdym z 10 pionierskich miast (Tarnów, Kraków, Bochnia, Nowy Sącz, Cieszyn, Zakopane, Nowy Targ, Sanok, Wadowice i Rzeszów), chronologię wydarzeń oraz zestaw tekstów źródłowych (dokumentów, relacji, wspomnień, itp.)

I Festiwal Niepodległości  stanowił niejako ukoronowanie procesu  budowy  Porozumienia i punkt  kulminacyjny  działań podejmowanych przez jego sygnatariuszy w pierwszym roku istnienia inicjatywy.  Zasadniczym celem Porozumienia jest bowiem  aktywizacja i integrowanie lokalnych środowisk patriotycznych poprzez wzajemne wspieranie działań oraz inicjowanie wspólnych przedsięwzięć. Dbaliśmy i dbamy, aby również w kolejnych latach festiwalowa formuła pozostała obywatelska – to znaczy realizowana była wolontaryjnie, w formule „non profit” przez społeczność naszego miasta i regionu przy wsparciu organizacji pozarządowych, nie finansowej pomocy instytucji publicznych  oraz wartościowych mediów.

Wiosną 2013 roku cykl spotkań autorskich i edukacyjnych (Porozumienie organizuje ich kilka w miesiącu)  z cenionymi w kraju twórcami, badaczami  i publicystami  przekształcił się w systematycznie organizowaną Tarnowską Wszechnicę Obywatelską i Narodową. Spotkania odbywają się głownie w auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie. Tylko w pierwszym roku funkcjonowania Wszechnicy zaprosiliśmy do Tarnowa kilkudziesięciu gości, z którymi uczestnicy wszechnicowych spotkań żywo dyskutowali przez wiele godzin na najważniejsze dla narodu i państwa tematy. Dotychczas zorganizowano ponad sto wszechnicowych  spotkań.

Od strony formalno- prawnej,   pomocy  organizacyjnej udzielali w przeszłości Porozumieniu:   Oddział nr 2  Zarządu Regionu Małopolska NSZZ „Solidarność” i Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół – Świat Pracy”.

Od 2017 roku opiekę formalną nad Festiwalem Przejęła Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych w Tarnowie.

Darowizny na organizację Festiwalu  można wpłacać na konto jednej z organizacji -sygnatariuszy naszego Porozumienia: Polskie Towarzystwo Gimnastyczne „Sokół – Świat Pracy” 33-100 Tarnów, ul. Mickiewicza 4, nr konta:  84 2030 0045 1110 0000 0244 8910

 

Jedna odpowiedź na „Organizatorzy

  1. Ranggasan pisze:

    A ja mam inne obawy. Rząd już jakiś czas temu zapowiadał, że pbonzetry na budowę Stadionu Narodowego w Warszawie miliard weźmie z totolotka. Oczywiście kasa nie pojawi się sama z siebie, tylko totolotek będzie musiał ograniczyć wydatki na wszystkie inne cele społeczno-sportowe, by wpakować ją w budowę jednego giganta.Być może marudzę, ale nie jestem przekonany do koncepcji, by budować stadion kosztem iluś tam małych, lokalnych inicjatyw dających tysiącom młodych ludzi jakieś zajęcie, nadzieję na wyjście z biedy, odbicie się od dna. W zamian powstanie stadion, na ktf3rym odbędą sie mistrzostwa i praktycznie na tym się skończy. No, może ze dwa razy w roku zagra tam jakaś światowa gwiazda w rodzaju Rolling Stones, czy U2. Podobnie z będzie z budową innych obiektf3w sportowych. Wprawdzie pieniądze da Unia, ale nie będą to jakieś środki ekstra, ktf3re UE dodatkowo wygospodaruje. Po prostu, aby powstał stadion, trzeba będzie w jakimś powiecie zrezygnować z budowy drogi, gdzie indziej odpuścić sobie oczyszczalnię ściekf3w itp.Pamiętajmy też o ogromnym problemie z mieszczącym się na Stadionie Dziesięciolecia Jarmarkiem Europa. To jedno z niewielu miejsc w stolicy, gdzie np. osoby, ktf3rych nie stać na kupowanie w renomowanych butikach, mogą się tam zaopatrzyć w tanie ciuchy. Na stadionie jest wszystko i to po cenach o wiele niższych niż w normalnych sklepach. Ludzie zjeżdżają tam na zakupy z całego wojewf3dztwa. Co się z nimi stanie, jeżeli to miejsce zostanie zlikwidowane? Wprawdzie kupcy dostaną inną lokalizację, ale to już nie to samo. Zlikwidowanie Jarmarku Europa to likwidacja kilkudziesięciu tysięcy miejsc pracy, ktf3re generował stadion. O tym też nie wolno zapominać.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>