Najbliższe festiwalowe wydarzenia

W najbliższych tygodniach czekają nas kolejne wydarzenia zaplanowane w ramach dziesiątej, jubileuszowej edycji naszego Festiwalu.
Rozpocznie je w sobotnie południe 29 października wspólne sprzątanie i dekorowanie polskich mogił na Cmentarzu Wojennym w Tarnowie- Chyszowie przez przedstawicieli organizacji patriotycznych i innych mieszkańców Tarnowa.  Dzień później, coroczna ceremonia wręczenia nagród „Szabla Niepodległości” i „Ryngraf Niepodległości” towarzyszyć będzie głównej uroczystości świątecznej w ramach obchodzonego w Tarnowie jako oficjalne święto lokalne – Dnia Pamięci O Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym z października 1918 r. Uroczystość ta rozpocznie się w niedzielę 30 października o godzinie 14:00 pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza.

Co nas czeka w kolejnych tygodniach ? 

10 listopada, w przeddzień Narodowego Święta Niepodległości, wraz z przedstawicielami organizacji społecznych z wielu miast Małopolski władzom samorządowym Województwa uroczyście wręczymy petycję w sprawie ustanowienia dnia 31 października regionalnym świętem, który obchodzony powinien być na pamiątkę pionierskich aktów wyzwolenia się spod władzy zaborców Tarnowa, Krakowa, Bochni, Nowego Sącza, Nowego Targu, Zakopanego, Krościenka, Limanowej, Wieliczki, Wadowic i Andrychowa.
Proklamacja apelu o ustanowienia tego święta, to konsekwencja decyzji podjętej przez uczestników I Regionalnego Zjazdu Pasjonatów i Sympatyków Lokalnej Historii, który odbył się w Tarnowie rok temu, podczas dziewiątej edycji Festiwalu Niepodległości.

W trakcie długiego świątecznego weekendu (11-13 listopada) zapraszamy na prapremierowe seanse właśnie przez nas kończonego filmu krótkometrażowego ukazującej postać bodaj najważniejszej z „Matek Polskiej Niepodległości” – Zofii Kirkor Kiedroniowej.

Główny blok imprez dziesiątej jubileuszowej edycji Festiwalu zaplanowany został w dniach 25- 28 listopada.
25 listopada (piątek) od godziny 10:00 zapraszamy do Akademii Tarnowskiej na ogólnopolską konferencję popularnonaukową „Steczkowski, Witos i inni. Tarnów i region tarnowski jako matecznik pionierów niepodległości i kuźnia kadr władz centralnych II RP”, podczas której wraz z prof. Wojciechem Morawskim, szefem Katedry Historii Gospodarczej i Społecznej Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie oraz innymi zaproszonymi do udziału badaczami, przypomnimy sylwetki i zasługi, związanych z ziemią tarnowską, prominentnych polityków, ministrów i urzędników instytucji centralnych z okresu dwudziestolecia międzywojennego.

27 listopada o o godzinie 18:00 rozpocznie się uroczysta Gala jubileuszowej edycji Festiwalu, którą uświetni koncert „Świat płonął WOJNĄ, Oni MIŁOŚCIĄ” w wykonaniu Barbary Górczewskiej i Leszka Czajkowskiego z gościnnym udziałem – w roli narratora – redaktora Tadeusza Płużańskiego.

28 listopada przeżywać będziemy Dzień Pamięci o Więźniach Tarnowskiego Więzienia Etapowego. Jego kulminacyjnym momentem będzie odsłonięcie, na fasadzie Zakładu Karnego w Tarnowie,  tablicy poświęconej kilkudziesięciu tysiącom Polaków, którzy w latach 1939-45 przeszli przez to więzienie, trafiając następnie do wielu niemieckich obozów koncentracyjnych, obozów pracy, innych więzień oraz na miejsca straceń w okolicach Tarnowa.
Wydarzeniu towarzyszyć będzie wystawa plenerowa oraz spotkania autorskie z red. Anną Kwiatkowską – Bieda, autorką nominowanego do tytułu „Książki Historycznej Roku” popularnonaukowego reportażu „Harcerki z Ravensbruck„, opisującego historię nie znajdującej precedensu  tajnej drużyny harcerek „Mury”, założonej i prowadzonej przez Józefę Kantor a także inne uczestniczki drugiego tarnowskiego transportu do największego niemieckiego obozu dla kobiet, jakim był KL Ravensbruck.

Ponadto, w ramach jubileuszowej edycji Festiwalu zaplanowano jeszcze:
- uroczystą promocję książki „Pierwsi Niepodlegli. Zwycięskie zrywy niepodległościowe z października 1918 roku w Małopolsce i na Śląsku Cieszyńskim oraz ich bohaterowie”, której autorami są … organizatorzy Festiwalu Niepodległości wsparci przez lokalnych badaczy tematu z terenu obecnych województw małopolskiego, podkarpackiego i śląskiego
- prapremiery kilku najnowszych produkcji filmowych z cyklu „Pierwsi Niepodlegli”.
- oficjalny start platformy internetowej DziedziczyMY.PL i Lokalpedii – wirtualnej encyklpoedii dziedzictwa lokalnego (w tym Tarnopedii).
O szczegółach będziemy jeszcze informować.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>