List – apel organizatorów III edycji Festiwalu Niepodległości

Trwają przygotowania do organizacji głównego bloku  trzeciej edycji naszego Festiwalu (24- 30 X). Uchylamy rąbka tajemnicy, jeżeli chodzi o jego bogaty program. Zgodnie z obietnicą złożoną rok temu, na wszystkie wydarzenia festiwalowe wstęp w tym roku będzie wolny. Stanęliśmy jednak przed trudnym zadaniem. Dlatego zwracamy się z prośbą o wszelką pomoc, jakiej możecie nam Państwo udzielić, również pomoc finansową (w formie darowizny). Oto pełna treść naszego listu-apelu …

Szanowni Państwo,

Już za niespełna miesiąc rozpocznie się w Tarnowie główny blok trzeciej edycji Festiwalu Niepodległości, imprezy oddolnie organizowanej przez sygnatariuszy Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości. Od kilku lat nasz festiwal obudowuje rocznicę najważniejszego dla tożsamości patriotycznej Tarnowa wydarzenia, jakim był zryw niepodległościowy mieszkańców miasta i najbliższej okolicy w październiku roku 1918. Nasi przodkowie w Tarnowie wybili się na niepodległość – po 146 latach niewoli – jako pierwsi w kraju. To powód do wielkiej dumy i radosnego świętowania, podczas którego dominować powinna jednak przede wszystkim mądra refleksja nad sprawami najważniejszymi dla naszego narodu i państwa.

W ramach Festiwalu, tradycyjnie planujemy w tym roku szereg imprez edukacyjnych i kulturalnych: III Koncert Bardów (z galą inauguracyjną, w czasie której kolejnej ważnej dla naszych środowisk postaci wręczymy „Szablę Niepodległości”), wielką debatę na temat wiodący edycji, kolejny przegląd filmowy Imagines Patriae dla młodzieży szkolnej oraz cykl wykładów, spotkań autorskich i seansów z wybitnymi badaczami i twórcami, a także kolejny Tarnowski Marsz Niepodległości, organizowany przez młode pokolenie lokalnych patriotów. Wśród imprez towarzyszących tegorocznej edycji festiwalu znajdą się również m.in. przesłuchania konkursowe przeglądu poezji i pieśni Jacka Kaczmarskiego oraz kolejna edycja miejskiej gry fabularnej (LARP) „Tarnów’46″.

Festiwal nasz jest przedsięwzięciem prawdziwie obywatelskim – niezależnym od ingerencji jakichkolwiek władz i powstającym we współpracy z patriotycznymi organizacjami pozarządowymi oraz aktywnymi osobami, które się do nas zgłaszają. Cieszymy się z życzliwej kooperacji z coraz dłuższą listą instytucji publicznych (pozwalających nam korzystać z ich infrastruktury i innych trwałych zasobów), ale jednocześnie – chroniąc wartościową formułę oddolnego, obywatelskiego przedsięwzięcia – całkowicie świadomie unikamy publicznych dotacji dedykowanych „ekstra” naszemu festiwalowi.

Festiwal powstaje dzięki wolontariuszom i finansowany jest głównie  z niewielkich, prywatnych funduszy, jakie udaje się nam zgromadzić. 

Mimo skromnego i budowanego doraźnie budżetu, naszą intencją jest organizacja festiwalu obfitującego w atrakcyjne wydarzenia, ale też festiwalu otwartego, w całości dostępnego dla wszystkich chętnych, bez względu na ich sytuację finansową. 

W związku z tym podjęliśmy w tym roku decyzję, że na wszystkie festiwalowe zdarzenia wstęp będzie wolny. Jedynym ograniczeniem w tym wzgledzie jest pojemność sal.

Jako organizatorzy, stanęliśmy jednak przed sporym finansowym wyzwaniem.

Dlatego też zwracamy się do każdego, kto mógłby nam pomóc, z apelem o wsparcie tegorocznej edycji Festiwalu dowolną sumą darowizny.

Darowiznę – w dowolnej kwocie – można przelać na poniższe konto bankowe stowarzyszenia, które jest wiodącym organizatorem gali inauguracyjnej, czyli PTG „Sokół -Świat Pracy” : 

84 2030 0045 1110 0000 0244 8910 (wpłata z adnotacją „na Festiwal Niepodległości”).

Wolny datek będzie można złożyć również przy odbiorze bezpłatnej wejściówki na III Koncert Bardów i podczas najbliższych spotkań Wszechnicy Obywatelskiej i Narodowej (7 i 15 X). Wejściówki już można rezerwować !


Tematykę główną tegorocznej edycji, jaką jest „Polska tradycja powstańcza”  zapowiadamy od pewnego czasu  cyklem spotkań dyskusyjnych, poprzedzającym blok główny festiwalu, w naszej Wszechnicy Obywatelskiej i Narodowej. Na ten temat rozmawialiśmy już z red. Piotrem Legutko i Kajetanem Rajskim, a w październiku – kolejno 7 X i 15 X – kontynuować będziemy tę dyskusję z wybitnymi publicystami: Rafałem Ziemkiewiczem(„Do Rzeczy”) i Krzysztofem Feusette („W Sieci”) .

Program głównego festiwalowego bloku (24 -30X) będziemy mogli podać Państwu już za kilka dni. Dogrywamy właśnie ostatnie szczegóły.

Możemy jednak zdradzić, że w tegorocznym koncercie bardów (26 X) wystąpią: Jerzy Zelnik, Leszek Czajkowski i Paweł Piekarczyk (z programem „Podziemna Armia powraca”), a wśród gości festiwalu znajdą się m.in.:  Grzegorz BraunLeszek Żebrowski, przedstawiciel Muzeum Powstania Warszawskiego, innych instytucji kultywujących pamięć o polskich powstaniach oraz wiele innych znaczących postaci. Nie zabraknie też ciekawych seansów filmowych.

Podczas tegorocznej edycji, swoją działalność zainauguruje Komitet Honorowy Festiwalu Niepodległości. Do udziału w nim zaprosiliśmy szereg znakomitości, w tym wielu gości specjalnych poprzednich edycji naszej imprezy.

Raz jeszcze prosimy o wszelką pomoc, jakiej możecie nam Państwo udzielić na ostatniej prostej przed festiwalem. 

Bardzo na nią liczymy.

Organizatorzy

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>