W tym roku przeniesiona z 2020 r. dziewiąta edycja naszej imprezy, połączona zostanie z początkiem edycji dziesiątej.
Program tegorocznej edycji przewiduje w roku 2021 ceremonię wręczenia ubiegłorocznych nagród „Ryngraf Niepodległości i „Szabla Niepodległości” w trakcie głównych obchodów Święta Miasta „Pierwsze Niepodległe” 30 października o godz. 16:00 pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza (uroczystość poprzedzi Msza Św. w Katedrze o godz. 15:00) a także m.in.:
- organizację Regionalnego Zjazdu Pasjonatów i Sympatyków Lokalnej Historii (6 XI),
- organizację Zlotu Harcerskiego ZHR w rocznicę 120 urodzin Jerzego Brauna i Adama Ciołkosza i Turnieju Drużyn Leśnych (5-7 XI) ,
- grudniową galę festiwalową z koncertem w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego,
- tygodniowy przegląd filmowy i cykl spotkań młodzieży z bohaterami tarnowskiej „Solidarności”
a także cykl ośmiu otwartych, multimedialnych spotkań dyskusyjnych pn. „Atrybuty współczesnej niepodległości – szkice dyskusyjne” podczas których z zaproszonymi do współpracy ekspertami z całej Polski rozmawiać będziemy o najważniejszych aspektach niepodległej państwowości i aktualnych wyzwaniach dla niej i dla nich (tożsamości narodowej i kultury, prawa, gospodarki, energetyki, polityki klimatycznej i ochrony środowiska, bezpieczeństwa i armii, uwarunkowań geopolitycznych i in.). Cykl „szkiców” w kolejne środowe popołudnia o godzinie 17:00, począwszy od 27 października do 15 grudnia, ma nas wprowadzić i przygotować do organizacji przyszłorocznego dużego, wielodniowego, ogólnopolskiego forum nt. stanu polskiej niepodległości. Forum z udziałem licznych gości z całego kraju ma uświetnić obchody 10-lecia naszego Festiwalu.
Szczegóły niebawem.