Komunikat: poznaliśmy laureatów festiwalowych nagród 2020

Organizatorzy Festiwalu Niepodległości, którego dziewiąta edycja musiała zostać przeniesiona w czasie z powodu ograniczeń, wynikających z panującej pandemii, w Dniu Pamięci o Zwycięskim Zrywie Niepodległościowym w Tarnowie z października 1918r., czyli Święta Miasta Tarnów Pierwsze Niepodległe, ustanowienia którego byli inicjatorami, informują o decyzjach podjętych przez kapituły festiwalowych nagród w roku 2020. Prosimy o zapoznanie się z komunikatem.

Kapituła Nagrody „Szabla Niepodległości”, w skład w której wchodzą najwybitniejsze dla środowisk patriotycznych lokalne autorytety, czyli dotychczasowi laureaci festiwalowych nagród (z pułkownikami Mieczysławem Korczakiem i Zdzisławem Baszakiem, Karolem Krasnodębskim, Stanisławą Wiatr- Partyka, dr Marią Żychowską, Andrzejem Olejnikiem, chor. Romanem Głowackim, Bogusławem A. Baczyńskim, Elżbietą i Antonim Ziębami oraz Hubertem Miękiną) oraz przedstawiciele organizatorów Festiwalu postanowiła przyznać „Szablę Niepodległości” za rok 2020 Pani Władysławie Szmid (ur. 1929).

Ta prestiżowa nagroda przyznawana za całokształt działalności na rzecz niepodległego państwa i narodowej wspólnoty trafi zatem w ręce niezwykle pracowitej i oddanej działaczki „Solidarności”, w tym działaczki struktur konspiracyjnych związku i organizatorki sieci kolportażu podziemnej prasy w Tarnowie w okresie stanu wojennego oraz działaczki Komitetów Obywatelskich „S”.

Poza uznaniem dla cichej, ale systematycznej i niezłomnej aktywności na rzecz niepodległości jaką zasłużyła się dla Ojczyzny ta niezwykle skromna postać, w osobie Pani Władysławy Kapituła chce także – w roku 40. rocznicy powstania związku – nagrodzić wszystkich niedocenionych dotychczas działaczy tzw. drugiego szeregu „Solidarności” oraz nieoceniony wkład polskich kobiet w budowę owego największego wspólnotowego ruchu w historii Polski.

W procesie przyznania Nagrody „Ryngraf Niepodległości”, wzięli udział przedstawiciele następujących organizacji: Fundacja PRO PATRIA SEMPER, Fundacja im. Hetmana Jana Tarnowskiego, Fundacja Wspierania Więzi Lokalnych, Fundacja Educatio Et Sapientia, Fundacja Impuls Rozwoju, Klub Inteligencji Katolickiej, Klub Gazety Polskiej, Stowarzyszenie Tarnów Pierwsze Niepodległe, Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcyjna im. 16 Pułku Piechoty, Polskie Towarzystwo Gimnastyczne Sokół – Świat Pracy, Związek Więźniów Politycznych Okresu Stalinowskiego, Tarnowskie Stowarzyszenie Kombatantów i Osób Represjonowanych w latach 1956-1989, Tarnowskie Towarzystwo Opieki nad Oświęcimiem – Pamięć o KL Auschwitz, Społeczny Komitet 14 czerwca, Związek Harcerstwa Rzeczypospolitej, Stowarzyszenie Projekt Tarnów, Towarzystwo Przyjaciół Lwowa i Kresów Południowo-Wschodnich, Stow. Tarnowski Oddział Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych, Związek Strzelecki „Strzelec”, Polskie Forum Klimatyczne, Katolickie Stowarzyszenie Młodzieży Diecezji Tarnowskiej, Światowy Związek Żołnierzy Armii Krajowej i Pogórzańskie Koło Związku Żołnierzy Narodowych Sił Zbrojnych.

Kapituła w tym składzie podjęła decyzje o przyznaniu „Ryngrafu Niepodległości” za rok 2020 Panu Płk. Zbigniewowi Radoniowi (ur. 1943).

Nagroda przyznawana za wybitne osiągnięcia na rzecz lokalnej wspólnoty i środowisk patriotycznych Tarnowa i regionu oraz systematyczne krzewienie postaw niepodległościowych, trafi zatem w ręce emerytowanego oficera WP, rotmistrza honorowego kawalerii, dowódcy Tarnowskiego Oddziału Jazdy im. 5 Pułku Strzelców Konnych. Kapituła cieszy się, że to zaszczytne wyróżnienie trafi w godne ręce akurat w roku, w którym Tarnów świętuje setną rocznicę powołania w naszym mieście 5 pułku Strzelców Konnych. To jego tradycję Pan Pułkownik konsekwentnie przybliża tarnowianom od dwóch dekad.

Laureatce i Laureatowi serdecznie gratulujemy !

Niestety, ograniczenia podjęte w związku z przeciwdziałaniem rozwojowi pandemii powodują, że nieznana jest wciąż data ceremonii wręczenia obu powyższych nagród. Organizatorzy wierzą, że będzie się ona mogła odbyć w drugiej połowie listopada br. Na pewno będzie musiała mieć kameralny charakter. Organizacja festiwalowej Gali w wymiarze znanym z lat poprzednich jest bowiem w najbliższym czasie wykluczona.

Uwaga ! Podczas ceremonii po raz pierwszy ogłoszone zostaną nazwiska laureatów pośmiertnie przyznawanego Wieńca/ Lauru Niepodległości .

Organizatorzy Festiwalu postanowili honorować nim co roku kilka ważnych dla Tarnowa i regionu postaci, które zasłużyły się dla sprawy niepodległości i lokalnego dziedzictwa historycznego, ale nie doczekali się za życia uznania tych zasług albo godnego tych zasług uhonorowania. Tegoroczni laureaci tego wyróżnienia trafią, jako pierwsi, do Panteonu Tarnowskiego * – początkowo funkcjonującego jeszcze w formie specjalnego, wirtualnego serwisu, który w ciągu kilku najbliższych lat – mamy taką nadzieję – pojawi się fizycznie, w przestrzeni publicznej Tarnowa.

Panteon Tarnowski to jedna z inicjatyw, podjęta przez powołaną niedawno do życia Fundację PRO PATRIA SEMPER, która jest także od tego roku formalnym organizatorem Festiwalu Niepodległości oraz kilku projektów dokumentacyjno-edukacyjnych, m.in. wirtualnej encyklopedii tarnowskiej.
Tarnów, 30 października AD 2020

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>