Apel o wywieszenie flagi już 30 X i aktywny udział w święcie

Fundacja Pro Patria Semper i środowiska skupione wokół Festiwalu Niepodległości apelują jak co roku: jeśli mieszkasz w Tarnowie lub okolicy, wywieszasz biało-czerwoną flagę na Święto Niepodległości, uczyń to już przed 30 października i pozostaw do 11 listopada !
Apelujemy także o jak najliczniejszy udział tarnowian w głównej uroczystości oficjalnego Święta Miasta „Pierwsze Niepodległe” zaplanowanej w sobotę 30 października o godzinie 16:00, pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza oraz poprzedzającej uroczystość Mszy Świętej w Katedrze.


Jak co roku wzywamy wszystkich tarnowian, tarnowskie instytucje publiczne, przedsiębiorstwa, parafie oraz tarnowskich administratorów nieruchomości do wywieszenia flag przed Świętem Miasta przypadającym na 30 października i pozostawieniem ich w przestrzeni publicznej do 11 listopada, czyli Narodowego Święta Niepodległości.

Tym prostym, symbolicznym gestem najlepiej podkreślimy historyczny, pionierski wkład Tarnowa i ziemi tarnowskiej w proces odzyskiwania realnej niepodległości 103 lata temu.

W historii naszej społeczności nie ma bowiem wydarzenia bardziej chwalebnego, dowodzącego umiłowania wolności i przywiązania tarnowian do polskości – to właśnie na ulicach naszego miasta zrealizowało się marzenie wielu pokoleń naszych rodaków o uwolnieniu spod władzy zaborców. Tarnów uczynił to jako pierwsze miasto w odradzającej się Rzeczpospolitej, rozpoczynając swoistą sztafetę, która w kolejnych godzinach i dniach powędrowała do innych miast naszego regionu i całego kraju.

Mamy zatem prawo do corocznego wywieszania polskiej flagi jesienią, jako pierwsi.

O przyspieszenie prostego aktu wywieszenia narodowej flagi, apelujemy jako przedstawiciele środowiska, które przez wiele lat zabiegało o ustanowienie oficjalnego Święta Miasta Tarnowa w dniu 30 października, czyli w rocznicę rozpoczęcia lokalnego zrywu niepodległościowego, zakończonego zwycięstwem nazajutrz rano. Nasze starania zakończyły się w roku 2017 sukcesem, tj. podjęciem przez Radę Miejską uchwały o ustanowieniu tego święta. Zdajemy sobie jednak sprawę, że formalny akt nie oznacza automatycznego zakorzenienia tego święta w świadomości tarnowian. Dlatego nie ustajemy w wysiłkach, aby uświadomić kolejnym z nich, jakiej skali wspólnotowego wydarzenia wszyscy jesteśmy dziedzicami. Mamy nadzieję, że zarówno flag w przestrzeni Tarnowa już pod koniec października, jak i uczestników świątecznych uroczystości pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza będzie z roku na rok przybywać.

Nasz tegoroczny apel i towarzysząca mu kampania plakatowa (wzór  w załączeniu) to także wyraz woli przedstawicieli kilkudziesięciu organizacji wchodzących w skład Kapituły Festiwalu Niepodległości * oraz kontynuacja starań najbardziej zasłużonych dla krzewienia postaw niepodległościowych tarnowian – laureatów przyznawanych przez nasze środowiska nagród „Ryngraf Niepodległości” i „Szabla Niepodległości”, w tym także tych, którzy już odeszli na wieczną wartę, jak płk dh Jerzy Pertkiewicz, ks. dr Piotr Gajda, Leonard Łącki, Antoni Sypek, Władysława Szmid czy ostatnio płk dr Mieczysław Korczak. Oni także podpisywali się pod podobnym apelem w przeszłości.

W ubiegłorocznym wezwaniu zwrócono uwagę na wspólnotowe przesłanie tarnowskiego Święta:  „Świadomość chlubnego dziedzictwa października 1918 roku powinna napawać dumą i łączyć nas – mieszkańców Tarnowa i ziemi tarnowskiej – ponad wszelkimi podziałami, pozwalając stawać się lepszymi Polakami i bliźnimi.
Aktem zawieszenia flagi już 30 X i jej ekspozycji do 11 XI, podkreślimy także, że mimo wielu wewnętrznych różnic a nawet konfliktów, szacunek dla narodowej wspólnoty i wspólnego państwa oraz dziedzictwa przodków ciągle nas spajają”.

W intencji zmarłych laureatów festiwalowych nagród oraz bohaterów tarnowskiego zrywu sprzed 103 lat, jak również w intencji pomyślności współczesnych mieszkańców miasta, odprawiona zostanie 30 października o godz. 15:00  świąteczna Msza Święta w Bazylice Katedralnej. Tuż po niej, w asyście pocztów sztandarowych, nastąpi przejście pod Pomnik Nieznanego Żołnierza i zlokalizowaną tuż obok tablicę poświęconą uczestnikom zrywu z 30/31 X 1918 r. W trakcie rozpoczynającej się tam ok. godz. 16:00 uroczystości odczytany zostanie Apel Pamięci, zostaną także wręczone nagrody „Ryngraf Niepodległości” i „Szabla Niepodległości”, przyznane w roku ubiegłym. Te, których wówczas nie mogliśmy wręczyć laureatom z powodu pandemii.

W przypadku złej pogody ceremonia wręczenia nagród odbędzie się w Sali Lustrzanej.

* W tym roku dziewiąta edycja imprezy, przeniesiona z ubiegłego roku, połączona zostanie z początkiem edycji dziesiątej. Program przewiduje w roku 2021 m.in. organizację Regionalnego Zjazdu Pasjonatów i Sympatyków Lokalnej Historii (6 XI), organizację Zlotu Harcerskiego ZHR (5-7 XI) w rocznicę 120 urodzin Jerzego Brauna i Adama Ciołkosza, grudniową galę festiwalową z koncertem w 40. rocznicę wprowadzenia stanu wojennego, tygodniowy przegląd filmowy i cykl spotkań młodzieży z bohaterami tarnowskiej „Solidarności” a także cykl ośmiu otwartych, multimedialnych spotkań dyskusyjnych „Atrybuty współczesnej niepodległości – szkice dyskusyjne” podczas których z zaproszonymi do współpracy ekspertami z całej Polski rozmawiać będziemy o najważniejszych aspektach niepodległej państwowości i aktualnych wyzwaniach dla nich (tożsamości narodowej i kulturze, prawie, gospodarce, energetyce, polityce klimatycznej i ochronie środowiska, bezpieczeństwie i armii, uwarunkowaniach geopolitycznych i in.). Cykl „szkiców” ma nas przygotować do organizacji przyszłorocznego dużego, wielodniowego, ogólnopolskiego forum nt. stanu polskiej niepodległości. Forum uświetni obchody 10-lecia naszego Festiwalu.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>