Kwiaty na moście, pokaz filmów i odsłonięcie tablicy

Zapraszamy do wzięcia udziału w trzech ważnych wydarzeniach, które zaplanowane zostały w ciągu najbliższych dni w Tarnowie. 25 maja w corocznej akcji „Kwiat dla Bohatera” na Moście rtm. Pileckiego, 29 maja w pokazie kolejnych filmów z serii „Pierwsi Niepodlegli” w Klubie Inteligencji Katolickiej a 2 czerwca w odsłonięciu tablicy, poświęconej   Gabrielowi Dubielowi.

  • W piątek, 25 maja mija 70. rocznica śmierci bodaj największego współczesnego polskiego bohatera – rotmistrza Witolda Pileckiego.

W tym dniu, już po raz szósty, odbędzie się akcja „Przynieś Kwiat dla Bohatera”.

W jej ramach prosimy – o dowolnej porze – o przyniesienie na Most im. Rotmistrza Pileckiego (nad Wątokiem, w ciągu ulic Starodąbrowska – Mostowa), bukietu kwiatów, najlepiej polnych.

Oddajemy w ten sposób hołd Bohaterowi, autorowi Raportu z KL Auschwitz (gdzie poszedł na ochotnika, aby założyć ruch oporu), żołnierzowi I i II konspiracji, uczestnikowi Powstania Warszawskiego, żołnierzowi II Korpusu gen. Andersa, a w końcu – ofierze komunistycznych oprawców, zamordowanej 70 lat temu w więzieniu mokotowskim strzałem w tył głowy.

 

  • W najbliższy wtorek 29 maja o godzinie 18:00 serdecznie zapraszamy do Klubu Inteligencji Katolickiej przy Rynku 24 w Tarnowie na kolejny wieczór z premierami kilku filmów krótkometrażowych o bohaterach pierwszych chwil niepodległości w roku 1918, które przygotowujemy w ramach projektu edukacyjno-badawczo-filmowego „Pierwsi Niepodlegli”. Wstęp jest oczywiście wolny.

 

  • Z kolei 2 czerwca (sobota) o godzinie 11:00 zapraszamy Was na uroczystość odsłonięcia Tablicy pamiątkowej (fundowanej przez rodzinę) na domu przy ul. Kościuszki 33, w którym mieszkał i działał Gabriel Dubiel (1880-1942), bardzo ważna dla polskiej niepodległości postać – nauczyciel I i III Gimnazjum w Tarnowie (a potem w latach 30. nauczyciel Karola Wojtyły w Wadowicach), prezes Związku Strzeleckiego w Tarnowie, współorganizator drugiego gniazda „Sokoła” na Strusinie i Uniwersytetu Ludowego, działacz ludowy (współzałożyciel PSL „Piast”, poseł na Sejm RP (1921-1927), bliski współpracownik W. Witosa i W. Korfantego (w III powstaniu śląskim), związany także blisko z obozem piłsudczyków, m.in. minister oświaty w rządzie I. Daszyńskiego, zamordowany w KL Auschwitz.

Postać, którą warto przywołać i symbolicznie przyjąć jako patrona obchodów stulecia odzyskania niepodległości, obchodzonych ponad wszelkimi podziałami.

Po uroczystości, w hotelu Tarnovia, odbędzie się premiera filmu dokumentalnego, poświęconego G. Dubielowi (z serii „Pierwsi Niepodlegli”).  Zapraszamy w imieniu Społecznego Komitetu Stulecia Odzyskania Niepodległości, który współorganizuje to wydarzenie.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>