Spotkanie we Wszechnicy: Ireneusz T.Lisiak

W najbliższą środę 26 lutego o godzinie 17:00 zapraszamy do auli Starostwa Powiatowego przy ul. Narutowicza 38 w Tarnowie na kolejne spotkanie w naszej Wszechnicy Obywatelskiej i Narodowej.  Jego specjalnym gościem będzie Ireneusz T. Lisiak - publicysta tygodnika „Myśl Polska”, działacz opozycji demokratycznej w czasach PRL, badacz dziejów kolaboracji polskich obywateli z III Rzeszą, autor głośnej w ostatnich tygodniach książki zatytułowanej „Żydowscy kolaboranci Hitlera”. 


„Jak nazwać ludzi, którzy sporządzali w gettach listy Żydów do wywózki i dostarczali tych ludzi na miejsce zbiórki? Nawet Marek Edelman, gdy go zapytano o rzekome ratowanie ludzi przez Chaima Rumkowskiego, powiedział, że to bzdura, gdyż w rzeczywistości Rumkowski stworzył w getcie łódzkim obóz pracy dla Żydów, dzięki czemu Niemcy nie musieli praktycznie nic robić. Gdy jednak przyszła pora, Niemcy nie patrzyli już, czy Żydzi pracują dla III Rzeszy czy nie. Zapakowali wszystkich i wywieźli do obozów koncentracyjnych.
(…)
Podczas gdy u Polaków kolaborowały głównie męty, ludzie z marginesu społecznego, wśród Żydów na współpracę poszła przede wszystkim żydowska elita.
(…)
Jeden z „ekspertów”, na podstawie zapowiedzi książki (książka nie była jeszcze wówczas dostępna) był gotów negatywnie ją ocenić, przy okazji stygmatyzując mnie jako antysemitę. Do grona antysemitów zaliczył w ten sposób Ringelbluma, Arendt, Chaskielewicza, Mawulta i wielu innych żydowskich autorów i pamiętnikarzy, których w swojej książce cytuję.
(…)
Nie chodziło mi o „wybielenie” Polaków. W swojej książce nie pomijam wątków związanych z udziałem Polaków w kolaboracji, m.in. w akcji Hotelu Polskiego i w grupach gestapowskich agentów polsko-żydowskich”

- mówił autor niezwykle ciekawej książki w niedawnym wywiadzie dla portalu wmeritum.pl.

Serdecznie zapraszamy.  Wstęp jest wolny !
Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci, Bez kategorii, WSZECHNICA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>