„PIERWSI NIEPODLEGLI” – preludium już 6 marca

Zapraszamy do wzięcia udziału w swoistym, lokalnym preludium do olbrzymiego, dwuletniego programu „Pierwsi Niepodlegli”, który oficjalnie startuje za kilkanaście dni. Już w najbliższy poniedziałek 6 marca o godz. 18:00 będzie się można spotkać z całą plejadą wybitnych tarnowskich historyków, badających od lat okoliczności w jakich – w nocy z 30 na 31 X 1918 r. – doszło do  zwycięskiego zrywu niepodległościowego w naszym mieście.

Z dużą satysfakcją pragniemy poinformować, że w marcu już oficjalnie rusza – przygotowywany od wielu miesięcy przez  organizatorów Festiwalu Niepodległości i Fundację Wspierania Więzi Lokalnych – makroregionalny projektPIERWSI NIEPODLEGLI„. Z założeniami programu zapoznamy Państwa szczegółowo w najbliższych dniach.


Inauguracyjnym przedsięwzięciem tego olbrzymiego, dwuletniego  programu, który przygotowaliśmy w związku z jubileuszem stulecia odrodzonej Rzeczypospolitej, będzie organizowana – wespół z Urzędem Miasta Tarnowa i Muzeum Okręgowym – konferencja z udziałem samorządowców i badaczy, związanych z Tarnowem, Krakowem, Rzeszowem, Nowym Sączem, Zakopanem, Cieszynem i Wadowicami, czyli siedmioma miastami, które pierwsze (31 października i 1 listopada 1918r.) realnie wybiły się na niepodległość.
Najważniejszą częścią bloku inauguracyjnego będzie (pierwsza z dłuższego cyklu) sesja naukowo-badawcza,  zaplanowana 22 marca w tarnowskim Ratuszu. Poza tarnowskimi historykami, jej uczestnikami będą: prof. dr hab. Andrzej Chwalba (Uniwersytet Jagielloński, wiceprezes Polskiego Towarzystwa Historycznego)  oraz Janusz T. Nowak (Muzeum Historyczne Miasta Krakowa), dr Jerzy Majka (Muzeum Historii Miasta Rzeszowa), dr hab. Krzysztof Nowak (Uniwersytet Śląski) i dr Miłosz Skrzypek (Książnica Cieszyńska, UŚ),  dr Jerzy Giza (Nowy Sącz – Kraków), Lesław Dall (Zakopane) i  Michał Siwiec- Cielebon (Wadowice).
Już dziś zapraszamy Państwa do wzięcia udziału w tej, mamy nadzieję, przełomowej sesji !

Wszystkich zainteresowanych fascynującą historią Tarnowa i ziemi tarnowskiej przed stu laty, w tym okolicznościami w jakich doszło do zwycięskiego niepodległościowego zrywu, już w najbliższy poniedziałek 6 marca o godz. 18:00 zapraszamy do tarnowskiego starostwa, ul. Narutowicza 38.
Będziecie mogli się Państwo przysłuchać  dyskusji  tarnowskich historyków i popularyzatorów historii. Obecność potwierdzili dotąd m.in. dr Maria Żychowska, dr Andrzej Niedojadło, dr Paweł Juśko, dr Marek Smoła, Antoni i Wojciech Sypkowie, Mieczysław Czosnyka, Piotr Filip, Stanisław Siekierski. Poniedziałkowe  seminarium  stanowi kolejny etap naszych przygotowań do dużej makroregionalnej już konferencji, której gośćmi będą również  historycy z pozostałych 6 miast- pionierów Niepodległej.
Jeśli posiadacie Państwo ważne, ze względu na temat i przedmiot naszych dociekań, informacje lub pamiątki  albo po prostu chcecie uczestniczyć w naprawdę interesującym, niecodziennym przedsięwzięciu – koniecznie pojawcie się w auli tarnowskiego starostwa w poniedziałek o 18:00 !   

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci, WSZECHNICA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>