„Kresy. Arkadia i piekło” – zapis video panelu dyskusyjnego

Prezentujemy zapis pierwszego panelu dyskusyjnego, który odbył się 28 października w Auli PWSZ w Tarnowie  w ramach ogólnopolskiej sesji naukowej „ZAGŁADA KRESÓW”. Sesja towarzyszyła II Festiwalowi Niepodległości. W trakcie panelu   nastąpiło rozstrzygnięcie  konkursu na prezentację multimedialną o ludobójstwie na Kresach, ogłoszonego przez I Liceum Ogólnokształcące. Zobaczyliśmy m.in. fragmenty nagrodzonych prac licealistów. Zapraszamy do obejrzenia zapisu filmowego.

W panelu „Kresy. Arkadia i piekło” (jego tytuł zaczerpnęliśmy z filmu dokumentalnego Wincentego Ronisza) udział wzięli twórcy i badacze: Jacek Kowalski (bard, historyk sztuki, pasjonujący się historią Kresów Wschodnich I Rzeczpospolitej), ks. prof. Józef Marecki (Uniwersytet Jana Pawła II w Krakowie, IPN), Tomasz Żak (Teatr Nie Teraz), Anna Lewak (Fundacja Polskiego Państwa Podziemnego), dr Leon Popek (IPN Lublin), a także dyrektor Jadwiga Skolmowska i Anna Żak (I LO w Tarnowie im. K.Brodzińskiego w Tarnowie).
Podczas sesji wykorzystano wystąpienie ks. Tadeusza Isakowicza – Zaleskiego z 19 czerwca 2013 r. w Gromniku oraz fragmenty nagrodzonych prac licealistów w konkursie na prezentację multimedialną o ludobójstwie na Kresach, ogłoszonym przez I LO.

Prowadzenie: Piotr Dziża.

Organizatorzy: Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości, Starostwo Powiatowe w Tarnowie, I Liceum Ogólnokształcące w Tarnowie i Stowarzyszenie NIE TERAZ.

Nagranie: Jacek Orłowski.

Obejrzyj wstęp do sesji „ZAGŁADA KRESÓW” i przywitanie przybyłych gości (mówi Piotr Dziża)

Zobacz zapis dyskusji panelowej oraz finału konkursu ogłoszonego przez ILO (m.in. fragmenty nagrodzonych prac) :

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci, Bez kategorii, Multimedia. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>