Kresowy tygiel narodów, religii i kultur …czyli Unia tu już była!

Niezwykłe multimedialne spotkanie rozpoczyna w niedzielę 24 listopada kilkudniowy blok finałowy II Festiwalu Niepodległości.
Obywatelskie Porozumienie na rzecz Tradycji i Niepodległości oraz I Liceum Ogólnokształcące im. K. Brodzińskiego w Tarnowie zapraszają na prezentację Tomasza Kuby Kozłowskiego „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur …czyli Unia tu już była!”

 24 listopada 2013, niedziela, godz. 17.00

Tarnów, Aula Starostwa Powiatowego, ul. Narutowicza 38 

600 rocznica zawarcia unii horodelskiej to okazja do przypomnienia prekursorskiego dziedzictwa Rzeczypospolitej w odniesieniu do idei unijnych i federalnych. Do przywołania fascynującego tygla narodów, religii i kultur jaki przez kilkaset lat stanowiły ziemie wschodnie I i II Rzeczypospolitej. Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z „Jerozolimy Północy”, pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To tylko parę przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy. Prezentacja poświęcona wielonarodowym i wielokulturowym Kresom, gdzie nawet członkowie jednej rodziny potrafili różnić się narodowością i wyznaniem, ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX i początków XX wieku. 

Uwaga: Podczas spotkania można będzie nabyć liczący 260 stron, album „ŚWIAT KRESÓW” Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej wydany przez Dom Spotkań z Historią. Album zawiera reprodukcje blisko 800 oryginalnych obiektów z Kresów z kolekcji autora, w znacznej mierze unikatowych, prezentowanych publicznie po raz pierwszy. Cena 80 zł.

Dom Spotkań z Historią, Warszawska Inicjatywa Kresowa, 00-324 Warszawa, ul. Karowa 20, tel. 22 255 05 50, www.dsh.waw.pl, Facebook: profil „Świat Kresów”
Spotkanie odbywa się w ramach w ramach cyklu imprez „II Festiwal Niepodległości – epilog” (24- 27 XI)  - www.festiwal.intarnet.pl     

 

Kolejne spotkania cyklu: 
poniedziałek 25 listopada, godz. 17:00 - wieczór poświęcony 95. rocznicy Powstania Lwowskiego –  projekcja filmu „Wszystko dla Orląt”, wykład dr Pawła Naleźniaka (IPN, Kraków) oraz dyskusja z udziałem zaproszonych gości
środa 27 listopada,  godz. 17.30 - podsumowanie II Festiwalu Niepodległości, wykład „Kresy w polskiej myśli politycznej. Od I Rzeczpospolitej do IV RP” prof. Włodzimierz Bernacki (UJ, PWSW)
Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>