24 listopada 2013, niedziela, godz. 17.00
Tarnów, Aula Starostwa Powiatowego, ul. Narutowicza 38
600 rocznica zawarcia unii horodelskiej to okazja do przypomnienia prekursorskiego dziedzictwa Rzeczypospolitej w odniesieniu do idei unijnych i federalnych. Do przywołania fascynującego tygla narodów, religii i kultur jaki przez kilkaset lat stanowiły ziemie wschodnie I i II Rzeczypospolitej. Magnaci z Litwy i arystokraci z Podola, lwowskie batiary i strzelcy siczowi, galicyjscy chasydzi i Żydzi z „Jerozolimy Północy”, pustoły Poleszuka i czerwony płaszcz Hucuła, Niemcy na Wołyniu i Ormianie na Pokuciu, wicinnicy na Niemnie i łebacy w Borysławiu, Anglik z Kołomyi i Karaimi z Trok. To tylko parę przykładów barwnej mozaiki, którą niegdyś stanowiły Kresy. Prezentacja poświęcona wielonarodowym i wielokulturowym Kresom, gdzie nawet członkowie jednej rodziny potrafili różnić się narodowością i wyznaniem, ilustrowana będzie oryginalną ikonografią z końca XIX i początków XX wieku.
Uwaga: Podczas spotkania można będzie nabyć liczący 260 stron, album „ŚWIAT KRESÓW” Tomasza Kuby Kozłowskiego i Danuty Błahut-Biegańskiej wydany przez Dom Spotkań z Historią. Album zawiera reprodukcje blisko 800 oryginalnych obiektów z Kresów z kolekcji autora, w znacznej mierze unikatowych, prezentowanych publicznie po raz pierwszy. Cena 80 zł.
Dom Spotkań z Historią, Warszawska Inicjatywa Kresowa, 00-324 Warszawa, ul. Karowa 20, tel. 22 255 05 50, www.dsh.waw.pl, Facebook: profil „Świat Kresów”
Spotkanie odbywa się w ramach w ramach cyklu imprez „II Festiwal Niepodległości – epilog” (24- 27 XI) - www.festiwal.intarnet.