Prezentacja multimedialna, seans filmowy i wykłady „kresowe” trojga wybitnych badaczy oraz debata podsumowująca. Tak zakończy się w dniach 24- 27 listopada druga edycja Festiwalu Niepodległości, trwająca w Tarnowie od końca października. Zapraszamy do udziału w spotkaniach z Tomaszem Kozłowskim (DSH,Warszawa), dr Pawłem Naleźniakiem (IPN, Kraków) i prof. Włodzimierzem Bernackim (UJ) a także w dyskusjach po każdym z wykładów.
Wszystkie wykłady nawiązują do tematu przewodniego tegorocznej edycji festiwalu tj. „Znaczenia Kresów dla polskiej państwowości i kultury”.
Blok finałowy II Festiwalu Niepodległości rozpocznie 24 listopada (niedziela) prezentacja multimedialna Tomasza Kuby Kozłowskiego z Domu Spotkań z Historią w Warszawie pt. „Kresowy tygiel narodów, religii i kultur, czyli Unia już tu była !” T.K. Kozłowski jest znanym popularyzatorem dziedzictwa Kresów, organizatorem Warszawskiej Inicjatywy Kresowej, autorem albumów i książek (m.in. monumentalnego „świata Kresów”) oraz blisko 80 prezentacji multimedialnych z cyklu „Opowieści z Kresów”.
W poniedziałek 25 listopada organizatorzy zapraszają na wieczór poświęcony mijającej właśnie 95. rocznicy powstania lwowskiego. W programie m.in. seans filmowy i wykład dr Pawła Naleźniaka z krakowskiego IPN, badacza Obrony Lwowa i stosunków polsko-ukraińskich w XX wieku, koordynatora projektu edukacyjnego „Kresy – polskie ziemie wschodnie w XX wieku”.
Wykład finałowy pt. „Kresy w polskiej myśli politycznej (od I Rzeczpospolitej do IV RP)” wygłosi w środę 27 listopada prof. Włodzimierz Bernacki (UJ, Wyższa Szkoła Wschodnioeuropejska), politolog i historyk idei, autor m.in. ”Myśli politycznej I Rzeczpospolitej„. Po wykładzie zaplanowano dyskusję podsumowującą drugą edycję festiwalu, przygotowanego przez sygnatariuszy Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości.
Wszystkie spotkania rozpoczynają się o godzinie 17:00 w auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38. Wstęp wolny.