Już po raz trzeci ulicami Tarnowa – miasta, od którego 30 października roku 1918 rozpoczęła się sztafeta niepodległości – przeszedł Marsz Niepodległości, organizowany przez tarnowski oddział stowarzyszenia KoLiber i stanowiący kulminacyjny moment bloku inauguracyjnego II Festiwalu Niepodległości. W tegorocznym Marszu wzięło udział kilkaset osób, co nas cieszy szczególnie – głównie młodych ludzi, w tym wielu kibiców. Najczęściej skandowanym hasłem było oczywiście „Tarnów - Pierwszy Niepodległy !”.
Kolumna Marszu wyruszyła spod Kościoła Św. Maksymiliana Kolbe przy ul. Urszulańskiej, gdzie odprawiona została Msza Święta za Ojczyznę. Uczestnicy powędrowali następnie ulicą Krakowską, Rybną, wałową pod Grób Nieznanego Żołnierza.
Marsz zorganizowany na pamiątkę chwalebnych wydarzeń sprzed 95 lat i w hołdzie przodkom, od czynu, których można datować powrót polskiej państwowości po 146 latach niewoli, w tym roku nawiązywał też do wątków kresowych. Przypomniano m.in., że w listopadzie 1918 r. z Tarnowa i jego okolic wyruszyło na odsiecz Lwowa wielu młodych patriotów (z samego Tarnowa – kilkudziesięciu harcerzy z Adamem Ciołkoszem na czele).
Tę oddolnie zorganizowaną uroczystość patriotyczną zakończyło wspólne odśpiewanie znanej pieśni harcerskiej „Płonie ognisko i szumią knieje”, która powstała w listopadzie 1918 r. w … Tarnowie, napisana pod wpływem patriotycznego uniesienia tamtych historycznych chwil przez Jerzego Brauna, jednego z bohaterów tych wydarzeń, przy ówczesnej ulicy Mała Strusina 2 (dziś Narutowicza 37, siedziba Tarnowskich Wodociągów).
Zobacz relację E-Kuriera Dąbrowskiego:
Przemówienie pod Grobem Nieznanego Żołnierza:
Zobacz jeszcze inną relację z Marszu: