Kapituła Nagród Festiwalu Niepodległości podjęła jesienią decyzję o przekształceniu się – w okresie między swoimi corocznymi posiedzeniami – w Społeczny Komitet Obchodów Stulecia Odzyskania Niepodległości (SKOSON). W inauguracyjnym zebraniu Komitetu w dniu 11 stycznia br. wzięło udział blisko 30 przedstawicieli najaktywniejszych organizacji patriotycznych z Tarnowa i regionu. Dołączenie do inicjatywy zapowiedziało kilka innych organizacji. Formuła SKOSON jest otwarta na wszelką współpracę, która przyczynić się może do godnego upamiętnienia chlubnych wydarzeń sprzed wieku.
Podczas zebrania zawiązano Społeczny Komitet Honorowy Obchodów Stulecia Niepodległości, którego członkowie włączą się w prace komitetu powoływanego właśnie przez samorząd Miasta Tarnowa.
Członkowie Komitetu zadeklarowali wzajemne wsparcie swoich obecnych i przyszłych projektów, związanych z jubileuszem stulecia odzyskania niepodległości.
Przedstawiciele SKOSON – rekomendowani przez pełne gremium Komitetu – wezmą też udział w pracach komitetu organizacyjnego Święta „Pierwsze Niepodległe”, który pomyślany jest m.in. jako płaszczyzna stałego, cyklicznego komunikowania się i współpracy między samorządem a środowiskami patriotycznymi miasta.
SKOSON zamierza zrealizować oddolną, obywatelską inicjatywę ufundowania i wykonania w przyszłym, jubileuszowym roku specjalnej pamiątkowej tablicy z brązu, na której umieszczone zostaną nazwiska bohaterów pamiętnej tarnowskiej Nocy Niepodległości z 30 na 31 października 1918 r.
Za treść na tablicy odpowiadać będzie grono lokalnych badaczy, zarówno ci, którzy są członkami SKOSON, m.in. dr Maria Żychowska i pan Antoni Sypek, jak i zaproszeni do komisji merytorycznej goście.
Środki na tablicę gromadzone będą w ramach długookresowej zbiórki publicznej, w którą włączą się wszystkie organizacje wchodzące w skład SKOSON oraz inni obywatele – np. uczestnicy uroczystości patriotycznych odbywających się na przestrzeni całego roku w Tarnowie.
Darowizny na ten cel już można wpłacać na konto PTG „Sokół -Świat Pracy” w Tarnowie: 84 2030 0045 1110 0000 0244 8910 (koniecznie z dopiskiem „Tablica”).
Mamy nadzieję, że zechcecie Państwo dołożyć własną cegiełkę do ufundowania tablicy, oddającej hołd bohaterom naszej, nie tylko przecież lokalnej, niepodległości. Prosimy też o pomoc w rozpropagowaniu informacji o tej szlachetnej, społecznej zbiórce.
Jednocześnie członkowie Społecznego Komitetu zwracają się do władz miasta z prośbą o przyspieszenie prac nad postawieniem, obok Pomnika Nieznanego Żołnierza, specjalnego, projektowanego już od dawna, murku, na którym zawisłaby nie tylko obecnie fundowana tablica ale – w przyszłości – także kolejne pamiątkowe płyty upamiętniające osoby i zdarzenia z naszej ogólnonarodowej i lokalnej historii.