W nocy z 30 na 31 października 1918r., po uchwaleniu przez Radę Miejską oddania się samorządu tarnowskiego do dyspozycji tworzonego przez Radę Regencyjną polskiego rządu w Warszawie, tarnowianie – jako pierwsi w kraju – rozbroili wojska austriackie i pozbyli się władz zaborczych, przejmując pełnię władzy w mieście i okolicy.
Tarnów wolność od zaborców odzyskał czynem swoich obywateli, gdy inne miasta wciąż jeszcze ograniczały się wyłącznie do deklaracji woli.
To na pamiątkę tych wydarzeń od kilku lat organizowany jest przez nas Festiwal Niepodległości. Jutro w Tarnowie do tej rocznicy nawiąże kilka uroczystości.
O godzinie 12:00 w Bazylice Katedralnej odprawiona zostanie Msza Święta m.in. w intencji bohaterów wydarzeń sprzed 97 lat w Tarnowie.
Po Mszy, w tarnowskim Ratuszu odbędzie się specjalna, uroczysta sesja połączonych Rad Miejskiej i Powiatowej oraz wręczenie kolejnej Nagrody im. T.Tertila.
Popołudniu i wieczorem zaplanowano obchody organizowane oddolnie, przez patriotów z Tarnowa i okolic.
Tuż przed Tarnowskim Marszem Niepodległości zostanie złożona – od wdzięcznych obywateli – wiązanka kwiatów na grobie burmistrza Tadeusza Tertila – symbolu tarnowskiej niepodległości. Grobowiec ten znajduje się na Starym Cmentarzu.
Wszystkich, którzy chcieliby złożyć hołd „Burmistrzowi Wszechczasów”, którego 90. rocznica śmierci minęła w tym roku i uczestniczyć w krótkiej modlitwie, prosimy o zbiórkę o godzinie 16:25 przy głównej bramie Starego Cmentarza, skąd przejdziemy pod grobowiec T.Tertila.
Bezpośrednio po tej wizycie na cmentarzu, przejdziemy na miejsce formowania się czoła Tarnowskiego Marszu Niepodległości, u zbiegu ulic Krakowskiej, Urszulańskiej i Nowego Światu.
Start Marszu, który organizuje patriotyczna młodzież głównie ze środowisk narodowych, zaplanowano o godzinie 17:00. Po jego zakończeniu, pod Grobem Nieznanego Żołnierza, wiązankę kwiatów złożymy jeszcze także przed popiersiem Józefa Szujskiego (pod I Liceum) – jednego z bohaterów tegorocznej edycji Festiwalu, poświęconej polskim konserwatystom. W tym roku minęła 180 rocznica urodzin tego – pochodzącego z Tarnowa – wielkiego historyka i myśliciela, współtwórcy krakowskiej szkoły historycznej i obozu „stańczyków”.
Niech nie zabraknie udziału w jutrzejszych uroczystościach żadnego lokalnego patrioty !
Byliśmy z rodziną na tym marszu – było pęknie świątecznie …..