VII FN: „Witosowy” wieczór z R.Głowackim

Zapraszamy na spotkanie autorskie z panem Romanem Głowackim, autorem książki „Wincenty Witos, współtwórca niepodległości 1874-1945: obrońca ojczyzny i chłopów”. Spotkanie odbędzie się w auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie w najbliższy poniedziałek 19 listopada o godzinie 16:30. Wstęp na spotkanie jest oczywiście wolny.

Serdecznie zapraszamy !

Nasz najbliższy gość, to pedagog, główny sprawca odrodzenia się ruchu strzeleckiego w naszym regionie. Jest chorążym ZS ”Strzelec” Józefa Piłsudskiego, zasiada w komendzie głównej Związku.

Dziś na emeryturze, ale długie lata uczył młodzież języka polskiego i historii w Liceum w Wojniczu i Liceum Akademickim Korpusu Kadetów w Łysej Górze, był dyrektorem Szkoły Podstawowej w Woli Radłowskiej, pracownikiem Muzeum Wincentego Witosa, radnym Gminy Wierzchosławice i Sejmiku Samorządowego Województwa Tarnowskiego w latach 1990-1998. Jest również współautorem monografii o Wierzchosławicach, o gen. Marianie Kukielu oraz wielu historycznych artykułów popularyzatorskich i naukowych.

Wciąż działa aktywnie, jako społecznik. Poza działalnością w „Strzelcu” jest dowódcą i opiekunem pierwszej w Małopolsce drużyny Orląt, która pełniła ostatnio wartę przy Tablicy, którą odsłanialiśmy 30 października, poświęconej uczestnikom zrywu niepodległościowego sprzed stu lat w Tarnowie i okolicach.

W roku 2016 odznaczony „Ryngrafem Niepodległości”, wyróżnieniem przyznawanym przez przedstawicielu kilkudziesięciu organizacji społecznych wchodzących w skład Kapituły Festiwalu Niepodległości w Tarnowie. Uhonorowany został także odznaczeniem państwowym „Krzyżem Wolności i Solidarności” za działalność w opozycji demokratycznej w latach 80-tych. W latach 1982-1985 współpracował z mecenasem Stanisławem Mierzwą -sekretarzem Wincentego Witosa oraz działał w Towarzystwie Przyjaciół Muzeum Wincentego Witosa, a następnie w opozycyjnej Solidarności Wiejskiej. W 1987 roku współorganizował ogólnopolską pielgrzymkę chłopską od grobu Wincentego Witosa w Wierzchosławicach na spotkanie z Janem Pawłem II w Tarnowie. Inwigilowany i prześladowany w latach 1982 – 1990. Otrzymał status pokrzywdzonego w 2005 roku nadany przez IPN oddział Kraków.

Raz jeszcze zapraszamy na festiwalowe  spotkanie z Romanem Głowackim.

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci, WSZECHNICA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>