W ramach bogatego programu głównego bloku imprez trzeciej edycji Festiwalu Niepodległości, zaplanowaliśmy – jako organizatorzy – przeprowadzenie szerokiego panelu dyskusyjnego pod tytułem ”Tożsamość miasta Tarnowa”. Na liście zaproszonych do dyskusji na ten niezwykle ważny, w pewnym sensie – fundamentalny, temat dla nas, jako świadomych mieszkańców Tarnowa i ziemi tarnowskiej, znaleźli się: szefowie instytucji lokalnych odpowiedzialnych za kulturę, promocję i ochronę dziedzictwa, przedstawiciele organizacji pozarządowych działających na tej niwie oraz dziennikarze.
Dyskusja toczyć się będzie między wyżej wymienionym gośćmi. Zapraszamy jednak do przyjścia i posłuchania ich opinii na tytułowy temat panelu.
Mamy nadzieję na wspólną próbę zdefiniowania czym jest tożsamość naszego miasta. Badać chcemy zależności między dziedzictwem a tożsamością, tożsamością a „duchem miasta” i jego „klimatem” a także między tożsamością a marką. Gronu dyskutantów zadamy pytanie, czy w podzielonym współcześnie polskim społeczeństwie (którego nasza lokalna społeczność jest przecież częścią) istnieje jeszcze płaszczyzna dziedzictwa i wspólnoty, do której możemy się wspólnie odwołać.
Data planowanej dyskusji (środa 29 X o godz. 17:30 w Pałacu Młodzieży), którą moderować będą dyrektor PM, gospodarz miejsca – Jerzy Kosiba oraz Piotr Dziża (FN), nie jest oczywiście przypadkowa. W przeddzień 96. rocznicy odzyskania niepodległości przez Tarnów i w trakcie naszego obywatelskiego festiwalu, który tę rocznicę obudowuje, chcemy zapytać naszych dyskutantów – czy prawidłowym jest nasze przeczucie, że data 30 X 1918 roku pozostaje wydarzeniem kluczowym dla zrozumienia patriotycznej i obywatelskiej tożsamości Tarnowa. Czy dziedzictwo z nią związane nie mogłoby być płaszczyzną (od)budowania lokalnej wspólnoty ?