Porozumienie ma kapelana

Miło nam poinformować, że decyzją Biskupa Tarnowskiego ks. Andrzeja Jeża, naszemu Porozumieniu przydzielony został  duszpasterz. Kapelanem Obywatelskiego Porozumienia Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości został ks. dr Ryszard Banach, ceniony duchowny, historyk specjalizujący się w historii Kościoła Tarnowskiego, wykładowca Uniwersytetu Papieskiego Jana Pawła II w Krakowie Wydział Teologiczny Sekcja w Tarnowie.

Mamy nadzieję, że z doświadczenia, wiedzy i duszpasterskiej opieki Księdza Kapelana będziemy mogli skorzystać już podczas zbliżającego się II Festiwalu Niepodległości ….

Ks. dr Ryszard Banach

Ks. dr Ryszard Banach, kapłan diecezji tarnowskiej, doktor teologii, historyk. Urodzony 15 czerwca 1942 roku, święceń kapłańskich udzielił mu bp Jerzy Ablewicz 4 czerwca 1967 roku. Temat pracy dyplomowej: „Ks. Piotr Halak, proboszcz w Gręboszowie”, Tarnów 1967 (Mps). Magisterium oraz licencjat w historii Kościoła uzyskał na KUL w Lublinie 24 czerwca 1971 roku. Temat pracy magistersko-licencjackiej: „Początki Seminarium Duchownego w Tarnowie”, Lublin 1971 (Mps). W 1975 roku uzyskał doktorat z nauk teologicznych w zakresie historii Kościoła na podstawie pracy doktorskiej: „Seminarium Duchowne w Tarnowie w latach 1838-1921”, Lublin 1985 (Mps).
W duszpasterstwie pracował w następujących parafiach: Biecz, Żegiestów Zdrój, Stary Sącz. W 1988 roku podjął obowiązki dyrektora Archiwum Diecezjalnego w Tarnowie. W latach 1992 – 1999 prowadził wykłady i seminarium magisterskie w zakresie Historii Kościoła w Instytucie Teologicznym w Tarnowie i w Instytucie Teologicznym Sandomierzu. Od 1996 roku jest archiwistą Instytutu Teologicznego i Wyższego Seminarium Duchownego w Tarnowie. W swych badaniach naukowych zajmuje się dziejami religijnymi regionu tarnowskiego i duchowieństwem diecezji tarnowskiej. Był członkiem Komisji Historycznej w procesie kanonizacyjnym św. Kingi (1994-1998), w procesie bł. Romana Sitki (1998-1999) i aktualnie bierze udział w procesie kanonizacyjnym bł. Karoliny Kózki (2006). Od wielu lat przybliża postać Stefanii Łąckiej – harcerki, dziennikarki, więźniarki obozu Auschwitz – Birkenau i zabiega o rozpoczęcie procesu informacyjnego. Uczestniczył w pracach Diecezjalnej Komisji Historycznej do spraw lustracji (2007). Od 1993 roku wykładowca historii Kościoła na Wydziale Teologicznym Sekcja
w Tarnowie, promotor około 100 prac magisterskich.

Zainteresowania badawcze i praca popularyzatorska Księdza Doktora oscylują wokół dziejów religijnych regionu tarnowskiego i duchowieństwa diecezji tarnowskiej.

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>