Drugim gościem cyklu „Białe czy czarne plamy ? Między racją a zdradą stanu” będzie Grzegorz Braun, znakomity reżyser – dokumentalista, współautor (wraz z Robertem Kaczmarkiem) wielu przełomowych dokumentów historycznych, m.in. słynnej „Eugeniki”, „Marszu Wyzwolicielu” , „Plusy dodatnie, plusy ujemne” (o współpracy Lecha Wałęsy z SB) i wielu innych. W Tarnowie (po raz pierwszy w kraju podczas wspólnego publicznego pokazu) zaprezentowane zostaną dwa demaskatorskie filmy naszego gościa o generale Jaruzelskim: „Towarzysz Generał” i „Towarzysz Generał idzie na wojnę” . Między seansami – dyskusja z udziałem autora. Spotkanie i projekcje już w niedzielę 25 listopada o godz. 17:00 w Auli Starostwa Powiatowego.
Grzegorz Braun (ur. 1 marca 1967 w Toruniu) – polski reżyser, nauczyciel akademicki, scenarzysta i publicysta, twórca filmów dokumentalnych.
Jest absolwentem studiów polonistycznych na Uniwersytecie Wrocławskim, na którym następnie podjął pracę. W 1993 ukończył studia podyplomowe na Wydziale Radia i Telewizji Uniwersytetu Śląskiego.
Od 1987 współorganizował akcje Pomarańczowej Alternatywy, za co był poddawany represjom przez władze PRL. W 1988 i 1989 uczestniczył w protestach studenckich na Uniwersytecie Wrocławskim. Działał też w ruchu Solidarność Polsko-Czesko-Słowacka. Od 1990 do 1994 pracował w redakcji kwartalnika „Fronda”. Później był także publicystą m.in. „Opcji na Prawo” i Radia Wrocław. Do 2007 prowadził zajęcia z dziennikarstwa na Uniwersytecie Wrocławskim.
Współpracuje z Organizacją Monarchistów Polskich (stowarzyszeniem o charakterze tradycjonalistycznym, legitymistycznym i antysocjalistycznym), dla której kilkakrotnie wygłaszał prelekcje ideowe podczas spotkań w Warszawie i Wrocławiu.
Jest współtwórcą telewizyjnego cyklu Errata do biografii, ujawniającego agenturalne wątki w życiorysach znanych Polaków.
Grzegorz Braun współpracuje jako publicysta m.in. z Radiem Maryja.
Autor lub współautor następujących dokumentów:
Transformacja – od Lenina do Putina (cz. I i cz. II) – reżyseria, 2012
Poeta pozwany – reżyseria, 2012
Towarzysz generał idzie na wojnę – reżyseria (wraz z Robertem Kaczmarkiem), 2011
Eugenika – w imię postępu – reżyseria, 2011
New Poland – reżyseria (wraz z Robertem Kaczmarkiem), 2010
Towarzysz Generał, 2009
Marsz wyzwolicieli, 2009
TW Bolek – scenariusz i reżyseria (wraz z Robertem Kaczmarkiem), 2008
Oskarżenie – reżyseria, scenariusz, 2007
Defilada zwycięzców – scenariusz i reżyseria (wraz z Robertem Kaczmarkiem), 2007
Errata do biografii – reżyseria, współpraca reżyserska, scenariusz, lektor, 2006
Będziesz moja – reżyseria, 2006
Warto kochać – reżyseria, 2005
Plusy dodatnie, plusy ujemne – reżyseria, 2005
Arche. Czyste zło – scenariusz, 2002
Zacz@towani. Historie_miłosne.pl – reżyseria, 2001
Krótka seria – reżyseria, scenariusz, 2001
Wielka ucieczka cenzora – reżyseria, scenariusz, 1999
Śmierć człowieka utalentowanego – reżyseria, scenariusz, 1999
Obserwacja – realizacja, 1998
Reakcjonista – realizacja, scenariusz, 1996
Gorący czwartek – reżyser II, 1993
Nie wierzę politykom – współpraca realizatorska, 1990
Nagrody i wyróżnienia
1999 Wielka ucieczka cenzora – Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych „Nurt”, Kielce
2000 Wielka ucieczka cenzora – Nagroda Dyrektora I Programu TVP, Mały Przegląd Form Dokumentalnych, Szczecin
2008 Defilada zwycięzców – Nagroda Radia Kielce za „artyzm dźwięku w formie dokumentalnej”, Ogólnopolski Niezależny Przegląd Form Dokumentalnych „Nurt”, Kielce
Oskarżenie – Nagroda Główna „Złoty Opornik” za „koncepcję artystycznego przedstawienia dramatu żołnierzy Drugiej Konspiracji i skonfrontowanie jej ze stanowiskiem oprawców”, Ogólnopolski Festiwal Filmowy „Niepokorni Niezłomni Wyklęci”, Ciechanów
2012 Eugenika – Nagroda Feniks za „ważny choć niekedy wstrzasający w swoim wyrazie, głos na temat ochrony godności ludzkiego życia”, Stowarzyszenie Wydawców Katolickich, Warszawa
Spotkanie z Grzegorzem Braunem w ramach cyklu BIAŁE czy CZARNE PLAMY ? Między racją a zdradą stanu, wraz z projekcjami dwóch filmów o gen. Jaruzelskim, odbędzie się w niedzielę 25 listopada o godz. 17:00 w Auli Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38. Poza filmami i ciekawą rozmową z wybitnym autorem, serwować będziemy też na miejscu kawę i herbatę. WSTĘP WOLNY.