„Taki film nie mógłby w Rosji powstać, bo zmarli nikogo u nas nie interesują” – powiedzieli Annie Ferens członkowie rosyjskiej ekipy telewizyjnej.Film opowiada o kolejnej „białej plamie” w relacjach polsko-rosyjskich – losach jeńców sowieckich w polskich obozach po wojnie 1920 roku.
Problem sowieckich jeńców, którzy zostali pojmani przez Polaków jest stosunkowo młody. Przez cały okres istnienia ZSRR ani strona polska, ani rosyjska nie były zainteresowane nagłośnieniem sprawy. Dopiero po upadku bloku wschodniego, kiedy to Rosjanie przyznali, że mordu w Katyniu dopuściło się NKWD kwestia jeńców zaczęła być podnoszona. Rosyjska propaganda wykorzystywała i nadal wykorzystuje ją w debacie na temat odpowiedzialności za katyńskie ludobójstwo.
Nagrodzony w 2011 roku na Festiwalu Polskich Filmów w Nowym Jorku dokument ANNY FERENS opisuje losy radzieckich jeńców przetrzymywanych w polskich obozach i jednocześnie, dzięki wypowiedziom polskich i rosyjskich badaczy wyjaśnia skomplikowane podłoże stosunków pomiędzy naszymi krajami.
W filmie Anny Ferens wypowiadają się historycy polscy, rosyjscy i brytyjscy. Temat ilustruje bogate materiały archiwalne fotografie i filmy opracowane z pomocą nowoczesnej grafiki komputerowe.