Z Igorem Janke o Orbanowskim modelu suwerenności państwa

Portal inTARnet.pl oraz Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości zapraszają 6 grudnia (czwartek)  o godz. 18:00 do Auli Starostwa Powiatowego na spotkanie autorskie z redaktorem Igorem Janke.  Rozmowa ze znanym publicystą, m.in. twórcą i właścicielem platformy blogowej Salon24 dotyczyć będzie  ostatnio wydanej biografii węgierskiego premiera Viktora Orbana pt. „Napastnik”, której I.Janke jest autorem. Będziemy zatem mówić  o Orbanowskiej wizji odzyskiwania  i umocnienia suwerenności państwowej  oraz  węgierskiej drodze realizacji tego celu  a także zastanawiać się na ile ten model da się zastosować w Polsce.

Książka o Viktorze Orbánie to opowieść o jednym z najbardziej barwnych i kontrowersyjnych przywódców politycznych ostatnich lat. Zaczął jako młody, wojowniczy liberał, którzy podczas symbolicznego pogrzebu Imre Nagya w 1989 roku, w słynnym przemówieniu do milionów Węgrów, wezwał sowieckie wojska do opuszczenia Węgier. Zszokował tym i ówczesnych komunistów, i ówczesną opozycję.

W następnych latach Orbán przeszedł ewolucję duchową i polityczną. Doprowadził najpierw do rozłamu w swojej partii a potem do budowy silnego, konserwatywnego ugrupowania. Skonsolidował całą węgierską prawicę i dziś jest hegemonem na węgierskiej scenie politycznej. Przeprowadza głębokie reformy, które wywołują kontrowersje w całej Europie.

Jednak to nie polityka jest największą pasją jego życia. Tym, co wywołuje prawdziwe emocje u premiera Węgier, jest piłka nożna. Do niedawna był jeszcze zawodnikiem wiejskiej drużyny, w której barwach występował nawet, kiedy był premierem. Do dziś regularnie trenuje i strzela gole. Zbudował niezwykłą, nowoczesną Akademię Futbolu, w wiosce, z której pochodzi.

Autor książki, znany dziennikarz, ukazuje Orbána jako żywego człowieka, z jego emocjami i sympatiami, a przez pryzmat jego życia – także historię Węgier ostatnich lat. Opisuje, w jaki sposób doszło tam do dramatycznych podziałów, jakich nie ma dziś w żadnym innym europejskim kraju, wskazuje też historyczne korzenie tych podziałów. Ta książka to żywa, barwna opowieść o ciekawym człowieku, historia twardego, czasem cynicznego polityka i ciepłego ojca pięciorga dzieci, który przyciąga dziś uwagę całej Europy.

inTARnetowe rozmowy przy książkach: spotkanie z Igorem Janke.
6 grudnia, godz. 18:00, Aula Starostwa Powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38. WSTĘP WOLNY.

 

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Możliwość komentowania jest wyłączona.