Pierwsza Szabla Niepodległości

Jako organizatorzy Festiwalu Niepodległości w Tarnowie chcemy już  co roku wyróżniać jedną z osób zasłużonych dla formacji i rozwoju środowisk patriotycznych w mieście i regionie, ofiarowując jej … Szablę Niepodległości. Pierwszą z Szabel otrzymała właśnie, podczas Gali inaugurującej II Festiwal Niepodległości,  Stanisława Wiatr- Partyka.

Szabla, wręczona podczas Gali inaugurującej II Festiwal Niepodległości, jest wierną kopią ostatniej bojowej kawaleryjskiej szabli polskiej, według wzoru z 1934 r. z wygrawerowanym na ostrzu napisem „Bóg Honor Ojczyzna”.

 
Nazwisko kandydatki do pierwszej Szabli Niepodległości stało się oczywiste, gdy postanowiliśmy tegoroczną edycję poświęcić Kresom Wschodnim. Pani Stanisława, choć mieszka w Tarnowie i tu wychowała kilka pokoleń dojrzałych patriotów, to można powiedzieć, że na Kresach nadal żyje. I emanuje kresową duchowością, owym rezerwuarem najgłębszej i najprawdziwszej polskości …

Stanisława Wiatr Partyka urodziła się w 1930 roku w Nieświeżu, województwo Nowogródzkie. Córka Jana Wiatra, uczestnika wojny 1918-1921, funkcjonariusza Policji Państwowej, więźnia Kozielska i Ostaszkowa, zamordowanego w Twerze. Wraz z matką wywieziona do Kazachstanu, z zesłania – do Polski powróciła w 1946 roku. Pedagog, po 1989 roku prowadząca aktywną działalność w Związku Sybiraków i w Rodzinie Katyńskiej. Autorka niezapomnianego cyklu radiowego (RDN) „Tobie Polsko. Wieczory patriotyczne przy świecach”, który potem, na żywo, kontynuowany był w Klubie Inteligencji Katolickiej. Poetka, autorka kilku tomików poruszających wierszy. Pani Stanisława jest „dobrym duchem”, inicjatorką i wykonawcą wielu wartościowych przedsięwzięć, warsztatów i wykładów o „Golgocie Wschodu”, których wysłuchały tysiące uczniów. W tym roku Miasto Nieśwież nadało jej tytuł Honorowego Obywatela.

 

fot. T. Koniarz

Ten wpis został opublikowany w kategorii Bez kategorii. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>