Obchody 170. rocznicy rzezi galicyjskiej

Właśnie mija okrągła 170. rocznica rzezi galicyjskiej (zwanej też rzezią tarnowską i rabacją), jednego z najtragiczniejszych wydarzeń w historii Tarnowa, ziemi tarnowskiej i polskiej historii w ogóle. Obywatelskie Porozumienie Osób i Organizacji na rzecz Tradycji i Niepodległości organizuje w Tarnowie obchody tej rocznicy w środę 24 lutego. Będzie Msza Św. w Katedrze i popularnonaukowy panel z udziałem czwórki badaczy.

Porozumienie zaprasza wszystkich diecezjan i patriotów do uczestnictwa we Mszy Świętej, która odprawiona zostanie w najbliższą środę 24 lutego o godzinie 16:00 w Bazylice Katedralnej o spokój duszy pomordowanych w trakcie rabacji, miłosierdzie Boże dla oprawców a także w intencji odrodzenia narodowej wspólnoty.
Tuż po Mszy, organizatorzy zapraszają na panel popularnonaukowy zatytułowany „Myśmy wszystko zapomnieli …”, w którym udział wezmą badacze dramatycznych wydarzeń z roku 1846 w Tarnowie i ziemi tarnowskiej:

  • ks. dr Ryszard Banach, historyk Kościoła
  • ks. mgr Krzysztof Kamieński, dyrektor Archiwum Diecezjalnego i autor niedawno wydanej książki „Okropne dzieje przyniósł nam czas”
  • Bogusław Andrzej Baczyński, niestrudzony badacz roku 1846
  • oraz Antoni Sypek, znany tarnowski historyk, prezes Komitetu Opieki nad Starym Cmentarzem, autor wielu książek o Tarnowie.

Początek panelu w środę 24 lutego o godzinie 17.15 w auli starostwa powiatowego w Tarnowie, ul. Narutowicza 38. Wstęp wolny. Zapraszamy !

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci, Bez kategorii, WSZECHNICA. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>