98. rocznica zwycięskiego powstania w Tarnowie – obchody

Wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Tarnowa, zapraszamy do wzięcia udziału w obywatelskich obchodach 98. rocznicy zrywu, który przyniósł Tarnowowi niepodległość , jako pierwszemu miastu w kraju. Uroczystości rozpoczną się  30 października (niedziela) o godzinie 15:00 pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. Po ich zakończeniu, organizatorzy zachęcają do wzięcia udziału we Mszy Świętej, która odprawiona zostanie w Kościele pw. Św. Maksymiliana. 

Współobywatele Tarnowa i okolicznych gmin, mieszkańcy regionu tarnowskiego !

Zbliża się koniec października, tradycyjny już czas wspomnień najchlubniejszego wydarzenia w dziejach Tarnowa, w tym wspomnień bohaterów powstania, które doprowadziło do wybicia się Tarnowa na niepodległość, jako pierwszego miasta w kraju.

Od kilku lat, jako organizatorzy Festiwalu Niepodległości, zabiegamy o nadanie obchodom rocznicy zwycięskiego zrywu niepodległościowego w Tarnowie rangi oficjalnego, lokalnego święta.
Smuci nas sytuacja, że już czwarty rok bez odpowiedzi Prezydenta Miasta pozostaje publicznie wystosowany do niego list w tej sprawie, a jeden z najważniejszych postulatów sformułowany w liście – tj. dekoracja głównych ulic miasta już w dniu  30 października (a nie dopiero początkiem listopada)  – jest konsekwentnie przez magistrat bagatelizowany.
Cieszy nas jednak podjęcie dialogu z nami – jako inicjatorami listu z roku 2012 – przez  Przewodniczącego Rady Miasta.
Cieszy nas także coraz większa ilość imprez organizowanych przez różne instytucje publiczne i stowarzyszenia, podczas których jest przywoływana pamięć chwalebnych zdarzeń, które dokonały się na tarnowskich ulicach przed 98 laty.
Dla upowszechnienia wiedzy o pionierskim tarnowskim zrywie (na początku przede wszystkim wśród lokalnej społeczności), nadania mu właściwego znaczenia i uwzględnienia go w szerszym, ogólnonarodowym kontekście a także dla konsekwentnej promocji szlachetnego dziedzictwa bohaterów Tarnowskiej Nocy Wolności z roku 1918, można jednak i koniecznie trzeba zrobić o wiele więcej.

Czekamy zatem na postawienie przez tarnowski samorząd przysłowiowej „kropki nad i”.

Jesteśmy głęboko przekonani, że dla lokalnej, tarnowskiej tożsamości obywatelskiej i patriotycznej nie było momentu ważniejszego i przykładu jaśniejszego niż to, co stało się udziałem naszych lokalnych przodków  – uczestników zrywu podjętego w Tarnowie między popołudniem 30 X a rankiem 31 X 1918 r.
Przekonaniu temu dajemy wyraz w corocznych obchodach, organizowanych społecznym sumptem.

Również w tym roku, w trakcie oddolnie organizowanych uroczystości chcemy w najważniejszym w Tarnowie miejscu pamięci narodowej oddać hołd bohaterom wydarzeń sprzed blisko wieku.

Wraz z Przewodniczącym Rady Miasta Tarnowa serdecznie zapraszamy wszystkich mieszkańców Miasta i regionu do udziału w tych obchodach.

Zaplanowane uroczystości zostaną rozpoczęte 30 października (niedziela) o godzinie 15:00 pod Pomnikiem Nieznanego Żołnierza. W programie są m.in. krótkie przemówienia i gawęda historyczna, a także Apel Pamięci i wspólne śpiewanie pieśni patriotycznych, które rozpocznie tradycyjne już w tym miejscu i tego dnia wykonanie tej jednej, znanej i popularnej we wszystkich kolejnych pokoleniach Polaków piosenki, która powstała właśnie … 98 lat temu w Tarnowie i napisana została pod wpływem niepodległościowej euforii, która ogarnęła wówczas mieszkańców miasta…

Po uroczystości nastąpi przejście do Kościoła św. Maksymiliana, gdzie o godzinie 16:00 rozpocznie się Msza Święta w intencji uczestników tarnowskiego  zrywu niepodległościowego z roku 1918 i w intencji pomyślności Tarnowa oraz niepodległej Ojczyzny.

Szczegółowe zaproszenie w załączeniu.

Raz jeszcze zapraszamy do wzięcia  jak najliczniejszego udziału w tych radosnych i podniosłych obchodach !

Organizatorzy Festiwalu Niepodległości

Ten wpis został opublikowany w kategorii aktualnosci. Dodaj zakładkę do bezpośredniego odnośnika.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

*

Możesz użyć następujących tagów oraz atrybutów HTML-a: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <strike> <strong>